Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lubin

Policjantka z lubińskiej komendy w ramach programu pn. „Wzorowy Senior” w miniony weekend spotkała się z osobami starszymi w Gorzycy. Inicjatorem imprezy w plenerze był wójt Gminy Lubin. Dla policjantów to okazja do przekazania cennych informacji jak postępować oraz na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać. Dodatkowo, funkcjonariuszka przekazała uczestnikom spotkania elementy odblaskowe, gdyż seniorzy mieszkający poza miastem, bardzo często przemieszczają się na rowerach lub chodzą pieszo wzdłuż drogi. Korzystając z elementów odblaskowych na pewno będą bardziej widoczni i bezpieczni.

Podczas spotkania poruszono wiele tematów dotyczących bezpieczeństwa osób starszych, tj, kradzieże kieszonkowe, kradzieże z włamaniem do mieszkań oraz oszustw metodą na „wnuczka”, „córkę”, „pracownika socjalnego”, „policjanta”, „prokuratora”  itp., a także przestępstw związanych z Internetem i telefonią komórkową.

Policjantka omawiając metody działań oszustów podszywających się pod różne zawody i profesje, kilkukrotnie podkreślała, że nie należy przekazywać swych oszczędności obcym osobom, nawet mundurowym, ponieważ policjanci nigdy,  w żadnej sytuacji nie żądają pieniędzy.

Funkcjonariuszka przestrzegała przed uczestnictwem w pokazach lub badaniach, gdzie telefonujący mówią o nagrodach lub bezpłatnych badaniach. Podczas tych spotkań oferowane są do sprzedaży garnki, kołdry lub inne artykuły o niskiej jakości, a ceny ich są kilkadziesiąt razy wyższe od cen podobnych artykułów oferowanych    w sklepach stacjonarnych.

Podczas spotkania policjantka przypomniała o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze i rozdała opaski odblaskowe, kamizelki, lampki rowerowe, a także ulotki zawierające ważne informacje o tym, jak nie dać się oszukać.

Policjantka przedstawiła również seniorom założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinstruowała, w jaki sposób mogą z niej korzystać i wspólnie zadbać o bezpieczeństwo, a także przybliżyła zasady działania aplikacji „Moja Komenda”, dzięki której można odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się rejonem zamieszkania.          Główny cel spotkań mundurowych z seniorami to podniesienie poziomu bezpieczeństwa i ograniczenie liczby przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych, przez kształtowanie właściwych postaw oraz wzrost świadomości wobec czyhających niebezpieczeństw.

Elementy odblaskowe zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Fundacji KGHM Polska Miedź.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

tel. 601 974 322

 

 

Powiązane wiadomości