Dziś od godziny 5.00 lubińscy policjanci przeprowadzają akcję prewencyjną pod kryp. „Trzeźwy Poranek”. Działania policjantów ukierunkowane będą na przeprowadzenie kontroli maksymalnej ilości kierowców i zatrzymanie tych, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu. Jak wynika z danych policji, pijani kierowcy są nadal bardzo często sprawcami tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Funkcjonariusze w trakcie działań będą mieć na celu wyeliminowanie z ruchu kierujących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka i zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez tę kategorię uczestników ruchu drogowego. Policjanci sprawdzą również stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci, przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, a także bacznie przyjrzą się jaki jest stan techniczny poruszających się po drogach pojazdów.

Niestety liczne akcje i apele mogą jedynie wesprzeć kierowców w bezpiecznej jeździe ale nie ją zastąpić. Pamiętajmy, że  odpowiedzialność leży po stronie zmotoryzowanych. Siadając „za kółko” naszego samochodu będąc nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających, musimy liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi. Jeżeli podczas kontroli okaże się, że kierowca jest pijany może mu grozić kara pozbawienia wolności do lat 2, utrata prawa jazdy  i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet do lat 15, a także 10 pkt karnych.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

tel. 601 974 322