W związku z wysokimi temperaturami, lubińscy policjanci apelują do osób dorosłych o szczególne zadbanie o dzieci, zwierzęta i osoby starsze. Jadąc na zakupy, nie pozostawiajmy śpiącego dziecka w zamkniętym samochodzie. Wystarczy kila minut, by samochód nagrzał się do temperatury, która może narazić na bezpośrednią utratę zdrowia, a nawet życia. Myśląc, że załatwienie sprawy zajmie kilka minut i nic się nie stanie, to błąd, który może skończyć się tragicznie. To samo dotyczy nie tylko osób ale i zwierząt.. Przypominamy, iż zostawiając pupila w zamkniętym samochodzie, narażamy je na przegrzanie, odwodnienie, udar słoneczny, a nawet śmierć.

Upalne dni są szczególnym zagrożeniem dla osób czy zwierząt pozostawionych w zamkniętym pojeździe. Dlatego też lubińscy policjanci apelują o rozsądek. Temperatura w  samochodzie wzrasta bardzo szybko. Wystarczy kwadrans w zamkniętym, nagrzanym aucie, by dziecko doznało zagrażających życiu  urazów mózgu i nerek. Dłuższe przebywanie w takim samochodzie może się skończyć nawet śmiercią.  

Przypominamy również właścicielom zwierząt, że pozostawiony w nasłonecznionym miejscu pojazd dla każdego żywego stworzenia znajdującego się w środku zamienia się niemal w piekarnik. Właściciele zostawiający swoje pupile sądząc, że nic im się nie stanie, powinni mieć świadomość, że ich zwierzę narażone jest na ogromny stres, a ponadto, grozi mu odwodnienie, przegrzanie, udar słoneczny, a nawet śmierć.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy, że funkcjonariusze, jeżeli stwierdzą, że przebywanie osoby lub zwierzęcia w zamkniętym samochodzie naraża je na utratę życia lub zdrowia, mogą nawet wybić szybę w pojeździe.

Za pozostawienie dziecka w samochodzie, a tym samym narażanie go na utratę życia lub zdrowia, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie, to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

Nie bądźmy obojętni. Jeżeli ktokolwiek zobaczy, że zagrożone jest życie osoby lub zwierzęcia, reagujmy natychmiast. Zwracajmy szczególną uwagę na pozostawione w pojazdach dzieci, osoby starsze i zwierzęta. Niezwłocznie poinformujmy o takiej sytuacji policję, pod nr 112.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

tel. 601 974 322