Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lubin

Luzowanie obostrzeń i kolejny etap odmrażania gospodarki obowiązujący od 30 maja 2020 r. nakłada na nas obowiązek zakrywania ust i nosa w galeriach i sklepach. Wiele osób czując już przywilej możliwości poruszania się bez maseczek po ulicach zapomina, że wchodząc do lokalu handlowego, usługowego lub galerii nadal musi zakrywać twarz. Niestosowanie się do tego przepisu może skutkować mandatem lub wnioskiem do sanepidu o nałożenie kary finansowej.

 Na terenie całego kraju od 30 maja 2020 roku – po kolejnym luzowaniu obostrzeń sanitarnych i odmrażaniu gospodarki, nie ma konieczności stosowania maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Piesi poruszający się na ulicach nie muszą zatem zakrywać ust i nosa. Jednakże wielu zapomniało, że obowiązek ten nadal ciąży na osobach wchodzących do Galerii handlowych, sklepów czy innych lokali usługowych.

Nieprzestrzeganie tych przepisów wydanych przez Ministerstwo Zdrowia skutkować może odpowiedzialnością. W przypadku podjęcia interwencji policjant może ukarać osobę mandatem karnym w kwocie do 500 zł. Zgłoszenia takie otrzymujemy stosunkowo często. Nadzór nad przestrzeganiem tych przepisów ma prawo podejmować sanepid. W tym przypadku kary finansowe mogą być wyższe.

Nie zapominajmy, że stan epidemii oraz groźny dla życia  wirus Covid – 19 nadal istnieją. Stosujmy się do rozporządzeń i wchodząc do lokali czy podróżując komunikacją publiczną zakładajmy maseczki. Stan zagrożenia jeszcze nie minął, a liczba zachorowań w Polsce wciąż rośnie.