Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lubin

Lubińscy policjanci ostrzegają przed nową metodą wykorzystywaną przez złodziei do kradzieży samochodów. Jednocześnie tłumaczą posiadaczom aut, jak domowymi sposobami uchronić pojazd przed kradzieżą metodą „na walizkę”.

Na czym polega kradzież pojazdu „na walizkę”?.

Metoda ta jest bardzo prosta. Osoba posiadająca skaner częstotliwości kluczyka zakrada się pod budynek mieszkalny i przemieszczając się wzdłuż budynku wyszukuje sygnału. Najczęściej kluczyki od pojazdów trzymane są na szafkach przy wejściu lub stolikach ustawionych w pobliżu okien (w kuchni czy salonie). Po sczytaniu klucza sygnał jest przesyłany do drugiego urządzenia tzw. walizki, znajdującego się przy pojeździe. Od przesłania sygnału do odjazdu skradzionego pojazdu mija zazwyczaj mniej niż 10 sekund.

Jak chronić się przed kradzieżą metodą "na walizkę"?  

Przede wszystkim w domu nie należy kłaść kluczyków przy wejściu, w przedpokoju, na parapecie czy nawet przy ścianie zewnętrznej budynku. Najlepiej włożyć kluczyk do metalowego pudełka, specjalnego pokrowca, czy zawinąć w folię aluminiową. Można kupić specjalne etui lub inne opakowanie na kluczyk zbliżeniowy do auta, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału emitowanego przez kluczyk. Takie profesjonalne etui są już dostępne na rynku.

Apelujemy! Jeśli przy Twoim domu, bądź przy posesji sąsiada kręcą się podejrzane osoby, które przykładają do okien lub drzwi przedmiot przypominający walizkę, zareaguj! Niezwłocznie zaalarmuj Policję. Staraj się też zapamiętać wygląd tych osób. Jeśli dysponujesz nagraniem z monitoringu, przekaż go policjantom, będzie on bardzo pomocny przy wyjaśnieniu takiej sprawy.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322