Osoby starsze, które są często samotne, schorowane i ufne, w większym stopniu narażone są na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustów, naciągaczy i złodziei. By ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz im zapobiec lubińskie policjantki w ramach akcji ,,Wzorowy senior'' uczulały i edukowały osoby starsze w zakresie czyhających zagrożeń, a także wskazywały sposoby ich przeciwdziałania i reagowania na nie.

Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, w dniu 25 listopada br. wzięły udział w spotkaniu z seniorami w ramach akcji zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Raszówce. Podczas tego przedsięwzięcia osoby starsze miały możliwość uczestniczyć w dyskusji o zagrożeniach, na jakie mogą być narażeni, między innymi o oszustwach metodą ,,na wnuczka", „policjanta” oraz kradzieżach ze strony osób szukających ,,łatwego, szybkiego zarobku". Prowadzące przestrzegały również przed zaufaniem, jakim starsi ludzie obdarzają dzwoniących lub pukających do drzwi nieznajomych. Szczególną uwagę słuchaczy zwrócono również na konieczność sprawdzenia wiarygodności takich osób, a także problematykę właściwego zabezpieczenia mienia.

Dodatkowo policjantki rozdały kamizelki odblaskowe i odpowiadały na pytania i problemy jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Na zakończenie, wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie spotkania uświadamiające różne zagrożenia pozwolą im w przyszłości uniknąć przykrych sytuacji.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322