Letnia aura sprawia, że na ulicach coraz więcej jest zwolenników dwóch kółek. Niestety w okresie tym coraz częściej dochodzi też do kradzieży jednośladów. Aby zapobiec wszelkim nieprzyjemnym sytuacjom, takim jak utrata naszego mienia, policjanci zachęcają do stosowania się do kilku prostych zasad, aby nie paść ofiarą przestępstwa kradzieży.

Najczęściej giną rowery pozostawione bez nadzoru  na klatkach schodowych, w pobliżu galerii, czy sklepach osiedlowych, a także z piwnic i wózkowni, a nawet z balkonów.  Kradzieże najczęściej dotyczą  rowerów pozostawionych bez zapięcia lub przypiętych linką słabej jakości, która dla złodzieja nie jest żadną przeszkodą. Tak było w przypadku właścicieli jednośladów, którzy zgłosili kradzież swojego mienia.

Niestety ogromna większość rowerów nie wraca już do właścicieli. Dlatego tak ważne, by nie dać złodziejowi szansy do zarobku. To złodzieje szukają okazji. Kradną w minutę i odjeżdżają. Podstawowa zasada to nie zostawiać roweru bez zapięcia nawet wtedy, gdy na chwilę wchodzimy do sklepu czy do swojego mieszkania.

Druga sprawa to sposób zapięcia roweru. Dobrze, by dwa jego elementy, czyli np. koło i rama zostały przypięte solidnym zapięciem. Samo siodełko lub koło zawsze można odkręcić.

Kolejną, bardzo ważną zasadą zabezpieczającą nas przed kradzieżą jest zamykanie drzwi wejściowych do klatek schodowych czy do piwnic. Wychodząc sprawdźmy czy są zamknięte. To kolejna przeszkoda dla złodzieja. Nie wpuszczajmy do klatek schodowych obcych ludzi, a jeśli wyda nam się coś czy ktoś podejrzane dzwońmy na nr alarmowy 112.

Kiedy w nocy usłyszymy hałas  na klatce schodowej czy w piwnicy, również warto zawiadomić policję. Dzięki informacjom od mieszkańców Lubina, policjanci bardzo często zatrzymują sprawców kradzieży na gorącym uczynku, a skradzione mienie wraca do właściciela.

Przypominamy, iż kupując przedmiot pochodzący z kradzieży również popełniamy, choćby nieumyślnie, przestępstwo paserstwa.

 Pamiętajmy, że to złodziej szuka okazji. Zabezpieczmy się przed kradzieżą.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322