„Żyj i ratuj życie” to hasło akcji w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności, mającej na celu podnoszenie świadomości zagrożeń, jakie mogą dotknąć wszystkich uczestników ruchu drogowego. Promowanie bezpiecznych zachowań oraz potrzebę przestrzegania przepisów ruchu drogowego to zadania jakich podjęli się policjanci lubińskiej „drogówki” w tegorocznych działaniach ROADPOL SAFETY DAYS. Do funkcjonariuszy dołączyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, które podczas kontroli drogowej, promowały wspólnie z policjantami wizję „0” , czyli zero wypadków drogowych.

Policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie po raz kolejny już włączyli się w edycję akcji, której ideą jest „WIZJA ZERO”, czyli ograniczenie do zera liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg.

Dlatego też policjanci lubińskiej „drogówki” oprócz wzmożonego patrolowania ulic Lubina i okolicznych miejscowości sprawdzają m.in. prędkość z jaką poruszają się pojazdy. Nadzorują ruch i reagują na popełniane wykroczenia i przestępstwa drogowe, sprawdzają trzeźwość kierujących oraz stan techniczny pojazdów. Funkcjonariusze oprócz nieoznakowanych i oznakowanych pojazdów służbowych wyposażonych w wideorejestratory wykorzystali również laserowe mierniki  prędkości.

Jednocześnie w działania zaangażowali się policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, którzy podczas licznych spotkań z dziećmi z przedszkoli i szkół podstawowych oraz z młodzieżą ze szkół średnich prowadzili spotkania promujące bezpieczne zachowania na drodze.

W działaniach udział wzięli uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubinie. Dzieci samodzielnie przygotowały transparenty z pięknymi hasłami, które chwytały za serca i bardzo wzruszały kierowców. Tak „uzbrojone”, przeszły razem z Komisarzem Lwem ulicami naszego miasta, aby wspólnie z policjantami z ruchu drogowego uczestniczyć w informowaniu zatrzymywanych do kontroli kierowców o prowadzonej akcji”, promując przy tym wizję „0” - czyli ZERO wypadków drogowych. Dla kierowców taka forma kontroli była najpierw zaskoczeniem, a następnie chwilą refleksji nad ideą akcji.

W trakcie prelekcji z policjantami, dzieci w bardzo przystępny sposób uczyły się jak udzielić pierwszej pomocy na przykładzie fantoma. Uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają podstawowe działania medyczne i udzielanie pierwszej pomocy. Funkcjonariusze pokazali dzieciom jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, jak wezwać pomoc, jakie informacje należy przekazać, kiedy dzwonimy na numer alarmowy 112. Dzieci mogły też zobaczyć radiowóz i przez chwilę poczuć się jak policjanci, którzy wyruszają na wezwanie, aby ratować życie innych ludzi.

Policjanci promując bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg rozdali dzieciom kamizelki odblaskowe, aby zawsze były widoczne na drodze.  

Pamiętajmy, że to czy jesteśmy bezpieczni w dużej mierze zależy od naszego zachowania na drodze. Przestrzegajmy więc obowiązujących przepisów i kierujmy się zdrowym rozsądkiem.

asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322