Jako pierwsi dotarli na miejsce pożaru, który wybuchł w jednym z bloków mieszkalnych w Lubinie. Pomimo ogromnego zadymienia i ognia sięgającego sufitu, narażając własne życie, rozpoczęli ewakuację ludzi. Wykazali się odwagą, determinacją i profesjonalizmem, aby ratować to, co najważniejsze….życie drugiego człowieka. Za ten bohaterski czyn Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński odznaczył czterech lubińskich policjantów medalem im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja: mł. asp. Kamila Szczotkę, st. sierż. Łukasza Krawca, sierż. Krystiana Winnika, sierż. Michała Matkowskiego.

Śp. podkom. Andrzej Struj to dla funkcjonariuszy polskiej policji postać wyjątkowa i niezwykła, która stała się symbolem służby polskiego policjanta. Człowiek, który nie bał się podjąć interwencji w czasie wolnym od służby, narażając przy tym i oddając to co najcenniejsze, czyli własne życie.

Tym bardziej jesteśmy dumni, że ten zaszczytny medal otrzymało czterech naszych policjantów, którzy dołączyli do kolejnych funkcjonariuszy tutejszej jednostki, odznaczonych i wyróżnionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za bohaterską postawę podczas służby lub poza nią.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w połowie lipca bieżącego roku. Informacja przekazana dyżurnemu dotyczyła pożaru jednego z bloków na terenie miasta. Funkcjonariusze dojeżdżając pod wskazany adres, zauważyli kłęby dymu wydobywające się z klatki schodowej. Kiedy weszli do środka  ogień sięgał już sufitu, a zadymienie było bardzo gęste. Mundurowi bez chwili wahania rozpoczęli ewakuację mieszkańców znajdujących się najbliżej źródła zadymienia. Pomimo ograniczonej widoczności i duszącego dymu, funkcjonariusze narażając własne zdrowie  i życie, wyprowadzili z budynku rodzinę z dwójką dzieci oraz osoby starsze.

Stróże prawa do gaszenia pożaru użyli gaśnice samochodowe, jednak ogień był na tyle rozległy, że nie udało się go całkowicie ugasić. Funkcjonariusze kontynuowali pomoc innym lokatorom, znajdującym się na wyższych kondygnacjach. Po chwili na miejsce dotarły trzy zastępy straży pożarnej, które ugasiły pożar i przystąpiły do oddymiania budynku.

Dzięki szybkiej akcji policjantów, nikomu z lokatorów nic się nie stało.

Medal im. podkom. Policji Andrzeja Struja wręczany jest tym funkcjonariuszom, którzy poza służbą podejmują działania w ochronie życia, zdrowia i mienia obywateli oraz tym, którzy w trakcie służby ratują ludzkie życie, narażając własne.

Gratulujemy otrzymania tak doniosłego medalu naszym kolegom i życzymy dalszych sukcesów w służbie.  Sytuacje, w których liczy się każda minuta, a nawet sekunda, są częste w pracy policjantów, ale chwile, w których ratuje się życie, należą do wyjątkowych i jednocześnie najbardziej satysfakcjonujących.

asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322