Chociaż statystyki pokazują, że z każdym kolejnym rokiem popularność takich rozwiązań, jak pożyczki krótkoterminowe oraz inne warianty pożyczek pozabankowych staje się wśród polskich klientów coraz wyższa, to jednak niestety nie można tego samego powiedzieć na temat tak zwanej świadomości konsumenckiej.
W praktyce oznacza to, że wielu klientów nadal porusza się w obrębie obecnego sektora pożyczkowego "po omacku", często nie zdając sobie nawet sprawy z najbardziej fundamentalnych rozróżnień. Oczywiście, w sporej mierze jest to także "zasługą" prasy, telewizji oraz internetu, które bardzo często na przykład używają w sposób wymienny terminów "parabank" oraz "firma pożyczkowa", chociaż są to dwie całkowicie różne rzeczy.
O czym więc przede wszystkim powinniśmy pamiętać pożyczając pozabankowo? Jakie najważniejsze rozróżnienia formalne naprawdę warto znać? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na te pytania.
Co warto wiedzieć korzystając z pożyczek pozabankowych?
Po pierwsze: różnica pomiędzy "parabankiem" a "firmą pożyczkową"
Jak już wspominano powyżej, pojęć takich, jak "parabank" oraz "firma pożyczkowa" bardzo często używa się w sposób zamienny, co jest całkowicie błędne zarówno z formalno-prawnego, jak i praktycznego punktu widzenia.
Przede wszystkim, termin "firma pożyczkowa" nie jest precyzyjny. Zgodnie z przepisami polskiego prawa powinniśmy mówić o instytucji pożyczkowych. Tego rodzaju podmiot nie tylko świadczy takie usługi, jak pożyczki krótkoterminowe czy też inne warianty pożyczek pozabankowych, ale także:
- Działa zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim
- Należy do Krajowego Rejestru Instytucji Pożyczkowych
- Podlega kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego
Czym w takim razie jest więc parabank? Najkrócej mówiąc, jest to firma, która także udziela pożyczek, jednak jej działalność znajduje się poza jakąkolwiek kontrolą.
Po drugie: RRSO na 0% to zawsze promocja
Klienci bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że promocyjne oprocentowanie pierwszej pożyczki w danej firmie(pożyczka "za darmo") zawsze i bez wyjątków ma status promocji. Każda promocja zaś posiada swój regulamin, z którym koniecznie należy się zapoznać. W przypadku promocyjnego oprocentowania pierwszej pożyczki- niezależnie od tego, czy tematem są pożyczki krótkoterminowe czy też np. pożyczki ratalne- najważniejszym punktem owego regulaminu zawsze jest konieczność terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Pamiętajmy o tym, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy być zmuszeni do spłaty pożyczki już nie na zasadach promocji, lecz zgodnie ze standardową tabelą kosztów.
Po trzecie: monity z wezwaniami za 50 zł
Klienci często obawiają się, że podmiot udzielający im pożyczki może w pewnym momencie zacząć dowolnie naliczać dodatkowe koszty, na przykład związane z monitami z wezwaniami do zapłaty.
Zaznaczmy więc, że taka ewentualność nie istnieje w przypadku Instytucji Pożyczkowych. Zabraniają tego bowiem przepisy Ustawy o Kredycie Konsumenckim oraz Kodeks Cywilny.
Co jednak jeżeli zaciągnęliśmy pożyczkę nie w instytucji pożyczkowej, lecz w tzw. parabanku? Niestety, w takim wypadku "wszystko się może zdarzyć".
Dodatkowe informacje
Szukasz pożyczki krótkoterminowej? Znajdziesz ją na stronie https://centrumpozyczek24h.pl/ - sprawdź więcej