1 lutego 2019 roku, po zakończeniu trwających kilka miesięcy prac adaptacyjnych, otwarty został pierwszy prowadzony przez Gminę Lubin Klub Dziecięcy. Pieniądze, ponad 240 tys. zł, na prace budowlane pochodziły z rządowego programu Maluch+. Kolejne 347 tys. dołożyła Unia Europejska. Łącznie koszt utworzenia klubu w budynku remizy w Krzeczynie Wielkim zamknął się w kwocie ponad pół miliona złotych!
– Utworzenie Klubu było jednym z zadań unijnego projektu oraz narzędziem do osiągnięcia celu głównego, jakim było zapewnienie opieki dla piętnaściorga dzieci w wieku żłobkowym oraz umożliwienie 15 mamom powrotu na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka – wyjaśnia Barbara Tórz, kierownik referatu Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia Urzędzie Gminy Lubin. – Dzięki projektowi do pracy na etat wróciło 18 mam, które oddając dzieci pod fachową opiekę, znalazły więcej czasu na zadbanie o swoją karierę zawodową – dodaje Barbara Tórz.
– Z przyznanych środków przeprowadziliśmy gruntowny remont. Wstawiliśmy nowe ściany, wymieniliśmy drzwi i okna, podłączyliśmy sanitariaty i wyposażyliśmy aneks kuchenny budynku – mówi Rafał Rozmus zastępca kierownika Referatu Infrastruktury Urzędu Gminy w Lubinie.
Kolejnym etapem był zakup wyposażenia Klubu: kolorowe mebelki, krzesełka do karmienia dla młodszych dzieci oraz całe mnóstwo zabawek, pomocy dydaktycznych. Nie mogło zabraknąć uwielbianych przez dzieci pluszaków i maskotek.
– Poza nowoczesnym wyposażeniem, najważniejsze w placówkach tego typu jest jednak zbudowanie relacji pomiędzy dziećmi a ich opiekunkami. Postawiliśmy na najlepsze opiekunki, które poza kierunkowym wykształceniem przekonały nas, że praca z dziećmi to ich największa pasja! – mówi Katarzyna Foryś, Kierownik Klubu Dziecięcego.
Klub Dziecięcy zlokalizowany jest w centrum Krzeczyna Wielkiego, w budynku remizy. Dysponuje 15 miejscami. Dzieci każdego dnia uczestniczą w grach i zabawach edukacyjnych.
– Każdy dzień pracy Klubu jest starannie zaplanowany. Zajęcia edukacyjne są bardzo różnorodne. Ich tematyka codziennie się zmienia. Prowadzone są m.in. warsztaty z sensoryki, dzieci doświadczają zmysłami, mają kontakt z tworzywem przyrodniczym, kaszą, mąką i wodą. Nasze maluchy ćwiczą także małą motorykę przekładając małe przedmioty z jednego naczynia do drugiego lub malują palcami, całą dłonią i pędzlami wykorzystując farbki, kredki, brokat czy inne ozdoby – wyjaśnia opiekunka Barbara Szkolnicka.
– Oprócz zajęć merytorycznych nie zapominamy także o nauce samodzielności i zasadach funkcjonowania w grupie. Podczas zajęć czas biegnie szybko. Po odpoczynku – leżakowaniu dzieci mają czas na zabawy dowolne pod bacznym okiem opiekunów – dodaje opiekunka Marzena Gracz.
Plany zajęć w Klubie na najbliższe tygodnie jest bardzo napięty.
– Za nami Dzień Kota, a w planie na najbliższe tygodnie m.in. przywitanie wiosny i tradycje wielkanocne – zdradza opiekunka Jadwiga Gretkierewicz.
– Staramy się, poza standardowymi zajęciami, organizować naszym dzieciom coś ekstra, jak np. zajęcia na świeżym powietrzu z Akademią Żaczek, współpracę z animatorem dziecięcym czy spacery po lesie, oczywiście jeśli pozwala na to pogoda. Była u nas już Myszka Miki, a z okazji Światowego Dnia Misia odwiedził nas „prawdziwy” miś! Celem nadrzędnym jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego dzieciom i rodzicom. Panuje u nas prawdziwie rodzinna atmosfera – dodaje kierownik Katarzyna Foryś.
– Nie mamy wątpliwości, co do tego, że powstanie Klubu było jednym z najbardziej oczekiwanych zadań w naszej Gminie. Niezwykle cieszą mnie opinie, które docierają od rodziców, bo są one bardzo pozytywne. Przygotowujemy się do rozszerzenia oferty w zakresie opieki żłobkowej, zbyt wcześnie by mówić o szczegółach, ale podjęte zostały już działania w tym zakresie, ponieważ wiemy, że liczba dzieci, które chciałby dołączyć do naszych klubowiczów jest bardzo duża – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.
Klub Dziecięcy w Krzeczynie Wielkim powstał w ramach dotacji z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła 347 040,75 zł.
W czerwcu 2019 r. wykonano izolację poziomą murów zewnętrznych budynku w Klubie Dziecięcym metodą iniekcji krystalicznej bezciśnieniowej – mówi Ewa Barnat Główny Specjalista Referatu Infrastruktury Urzędu Gminy Lubin, przyniosło to pozytywne skutki, o czym świadczą wykonane w styczniu br,. pomiary kontrolne stopnia zawilgocenia. Po całkowitym wyschnięciu murów przewidziany będzie remont elewacji.
Po szczegóły oferty serdecznie zapraszamy bezpośrednio do Klubu. Zachęcamy także do odwiedzenia profilu Klubu na
Facebooku
:https://www.facebook.com/klubdzieciecywkrzeczyniewielkim/?epa=SEARCH_BOX)