Frezer opis zawodu

2 min czytania
Frezer  opis zawodu

Frezer to typ pracownika budowlanego lub przemysłowego, który zajmuje się we frezowaniem półfabrykatów drewnianych i metalowych, w tym tych wykonanych metodami kucia i odlewu. Ma to na celu eliminację niedoskonałości, zbędnego nadmiaru materiału i osiągnięcia jednolitej, gładkiej, zgodnej z wymiarami podanymi w szkicu technicznym powierzchni. Niedoskonałości mogą powstawać na skutek nieprawidłowego wyrobnictwa, niestosowania się do zaleceń dokumentacji technicznej czy nieprecyzyjnego, błędnego działania. Do swojej pracy frezowania frezer używa specjalistycznych zawodowych narzędzi. Przede wszystkim frezarki i dłutownicy. Elementy, które tworzy i wady, które niweluje, są bardzo małe i wymagają niezwykłej precyzji w działaniu. Mówimy o rzędzie wielkości mierzonym niezwykłą taśmą mierniczą, ale nawet suwmiarką czy mikrometrem.

Frezer wymagania zawodowe

Do pracy jako frezer koniecznie jest przygotowanie zawodowe. Takie daje szkoła średnia zawodowa (branżowa I stopnia) w zawodzie frezera albo technikum budowlane o odpowiedniej specjalności. Istotna jest opanowanie praktyczne obsługi frezarki, dłutownicy, urządzeń pomiarowych i naprawczych. Przyszły frezer musi opanować tajniki pracy i organizacji tej pracy w warsztacie, gdzie niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad ergonomii i BHP. To praca dla osób uzdolnionych technicznie i bardzo zręcznych manualnie. Przyda się sporo cierpliwości, dokładności, sumienności, a także zdrowy organizm, sprawny układ ruchu i ostry wzrok.

Frezer warunki pracy

Fachowcy na stanowisku frezera przeważnie pracują w odpowiednio wyposażonych warsztatach, halach produkcyjnych czy przemysłowych. Praca odbywa się w niekorzystnych warunkach wokół unosi się sporo opiłków i pyłów, frezer narażony jest na kontakt z substancjami żrącymi i duszącymi. W miejscu pracy panuje hałas i gorąco powstałe w wyniku pracy maszyn. Często praca ma charakter zmianowy.

Frezer zatrudnienie i zarobki

Frezer pracować może w zakładach produkcyjnych i przemysłowych, w warsztatach czy firmach budowlanych. Najczęściej pracuje w formie etatu, choć w połączeniu z innymi umiejętnościami budowlanymi (tokarstwo, cyklinowanie albo stolarz) może rozważać prowadzenie usług tego typu na własny rachunek, o ile posiada odpowiedni sprzęt i lokal. Wedle badań, mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 3920 zł brutto.

Przeczytaj też o innych zawodach w budowlance:

  • zawody.pl/kategoria/zawody/budowlaniec/
  • zlecenia.pl/blog/kategoria/zawody/robotnicy-budowlani/

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

lubinski24_kf