Co trzeba wymieniać w samochodzie? Eksploatacja auta

Aby samochód działał bez zarzutu przez wiele lat, powinien być regularnie serwisowany. Dzięki odpowiedniej trosce można przedłużyć dobry stan auta. Co trzeba wymieniać w nim i jak często? Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać eksploatacja samochodu.
Jakie płyny należy wymieniać w samochodzie?
Niezależnie od auta, jego stanu i wyposażenia, trzeba liczyć się z tym, że należy w nim regularnie wymieniać płyny. O czym mowa? Najważniejszy jest olej silnikowy. To on zapewnia płynną pracę silnika. To, jak często wymieniać olej w samochodzie sprawdź na MotoEgo.pl, gdzie znajdziesz dokładne informacje na ten temat. Oczywiście olej należy dobierać zgodnie z zaleceniami producenta, a nie własnym widzimisię. Co ciekawe, w nowych autach często stosuje się oleje serii long life. Na nich można przejechać nawet 50 tysięcy kilometrów. Stawiając na tradycyjny olej silnikowy, trzeba wymieniać go raz w roku lub co 15 tysięcy kilometrów. Oczywiście w międzyczasie należy kontrolować poziom oleju. Zwłaszcza w starszych samochodach, gdyż to w nich jest największe ryzyko ubytku oleju.
Drugim płynem, o którym należy pamiętać, jest płyn chłodniczy. Nie trzeba go wymieniać, gdyż z biegiem czasu nie traci właściwości, ale może go ubywać. Właśnie dlatego należy kontrolować regularnie jego poziom. W sytuacji, gdy jest go za mało, trzeba go uzupełnić.
A co z płynem w skrzyni biegów? Regularna wymiana nie jest konieczna. Wiele aut do samego końca jeździ na fabrycznym. Bywa jednak tak, że przez usterki może nie być wystarczającej ilości smarowania”.
Jakie jeszcze płyny znajdziemy w samochodach? Na pewno warto wspomnieć o płynie wspomagania układu kierowniczego. Jednak jego wymiana to rzadkość. Oczywiście, że trzeba kontrolować jego poziom. Jednak wymienia się go raz na kilka lat, nie częściej.
Płyn hamulcowy wpływa na siłę hamowania, a to się przekłada na bezpieczeństwo. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by w samochodzie był jego odpowiedni poziom. Co więcej, w płynie hamulcowym woda odparowuje, a cały układ się zapowietrza. Przez to może dojść do sytuacji, że skuteczność hamowania będzie zerowa. Właśnie dlatego zaleca się, by płyn hamulcowy zmieniać co 40-50 tysięcy kilometrów lub po prostu co dwa lata.
Wśród płynów eksploatacyjnych, które należy wymieniać i uzupełniać, jest też płyn do spryskiwaczy. Inny sprawdzi się latem, a inny zimą. Zdecydowanie odradza się jeżdżenie w zimie z letnim płynem do spryskiwaczy.
Co trzeba wymieniać w aucie? Filtry
Czy tylko płyny w samochodzie wymagają kontroli i uzupełniania lub wymiany? Nie… Jest więcej elementów, o które trzeba się zatroszczyć. Bardzo ważne są filtry. Które z nich wymagają wymiany? Na pewno regularnie należy zamontować nowy filtr oleju. Aby przedłużyć żywotność silnika, trzeba zadbać o stan filtra paliwa. Częstotliwość jego wymiany wskazuje producent.
Ponadto w samochodzie wymieniać należy co 15 -30 tysięcy przejechanych kilometrów filtr powietrza. Zwłaszcza wtedy, kiedy widać już na nim zanieczyszczenia.
Regularnie wymieniać należy również filtr kabinowy, który w aucie zatrzymuje pył, kurz i sadzę. Zwłaszcza wskazane jest to w przypadku osób, które jeżdżą dużo po miastach. Stanie w korkach powoduje dostawanie się zanieczyszczeń i zapychanie filtra. To on jest odpowiedzialny za to, jakiej jakości jest powietrze, którym oddycha się w pojeździe.
Eksploatacja auta co jeszcze wymaga wymiany?
Co oprócz płynów i filtrów trzeba regularnie wymieniać w samochodzie, albo wówczas, gdy widzi się zużycie? Na pewno bardzo ważne jest to, by co sezon zmieniać opony , a w sytuacji gdy zużycie bieżnika jest już znaczne kupić nowe.
A co z wycieraczkami? Również trzeba sprawdzać ich stan i gdy widać, że niedokładnie ściągają wodę z szyb, to kupić nowe pióra.
W aucie wymiany wymagają również tarcze i klocki hamulcowe , akumulator i rozrząd. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki ma się samochód i jak szybko zużywają się poszczególne elementy. Dobry mechanik nie tylko powinien zadbać o naprawę usterek w pojeździe, ale też przypilnować, by wszystko, co się eksploatuje, było na czas wymieniane na nowe.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski