SP Krzeczyn WielkiUczniowie ósmych klas w całej Polsce rozpoczęli dziś trzydniowy cykl egzaminacyjny, który jest podsumowaniem ich osiągnięć w szkole podstawowej i jednocześnie przepustką do wybranej szkoły średniej lub zawodowej. Wszystko oczywiście zależy od wyników, dlatego uczniowie, ale i nauczyciele nie ukrywali dziś małego zdenerwowania.

Dla dyrektorów szkół podstawowych to będzie długi dzień, bowiem zgodnie z wytycznymi Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, od 5.00 do 7.30 musieli czekać w szkołach na dostarczenie odpowiednio zabezpieczonych arkuszy egzaminacyjnych.

Egzamin rozpoczynał się o godzinie 9.00. Dziś uczniowie zdają język polski, jutro matematykę, w środę język angielski. Na egzamin przeznaczonych jest 120 minut, niektórzy uczniowie ze wskazaniami od poradni mogą mieć ten czas wydłużony.

Przed wejściem na salę wszyscy musieli odłożyć wszelkie urządzenia elektroniczne a na salę wpuszczani byli tylko z dokumentem tożsamości i długopisem z czarnym wkładem. Wejście na salę poprzedzało losowanie numerków przypisanych do pojedynczych stolików. W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych, którą dziś odwiedziliśmy dawało się wyczuć lekkie zdenerwowanie, które chyba jednak bardziej mobilizowało niż paraliżowało.

– Do egzaminów przystępuje rocznik, który prawie dwa lata spędził na nauce zdalnej lub hybrydowej, stąd lekkie zdenerwowanie, ale wierzę, że są dobrze przygotowani, bo mają duży potencjał i możliwości. Uczniów dopingują nawet wychowawcy, którzy nie musieli dziś przyjść do szkoły, ale chcieli być ze swoimi podopiecznym, żeby dodać im otuchy – mówi Elżbieta Piasny, dyrektor szkoły w Szklarach Górnych. – Wcześniej na zajęciach nauczyciele rozmawiali z uczniami o tym jak radzić sobie ze stresem, więc myślę, że dadzą sobie radę.

– Nie stresuję się. Umiem co umiem i wierzę, że będzie dobrze. Wybieram się po podstawówce do Technikum Reklamy w Polkowicach – mówiła Emilia Róg.

– Lekkie nerwy może i są, ale raczej nie dzisiaj bo nie obawiam się języka polskiego. Jutro może być trudniej na matematyce, zwłaszcza, że chcę się wybrać do II Liceum Ogólnokształcącego do klasy matematyczno-fizycznej i w przyszłości chcę zostać architektem– mówił Hubert Muszyński.

W pięciu gminnych szkołach do egzaminów ósmoklasistów przystąpiło 151 osób. Najliczniejsza grupa to uczniowie w Raszówce – 35 osób, najmniej liczna grupa jest w Siedlcach – 27 uczniów. W czasie tych trzech dni pozostali uczniowie podstawówek mają wolne.

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim


UG Lubin: Ósmoklasiści przystąpili dziś do pierwszego ważnego egzaminu