USG tarczycy: Co powinieneś wiedzieć

Choroba tarczycy jest powszechnym, ale często pomijanym i niezrozumiałym stanem zdrowia. Dotyka ona prawie 10% populacji, a każdy z nas może na nią zachorować. Niezależnie od tego, czy masz pierwotną (zwaną również przewlekłą) niedoczynność tarczycy, czy wtórną (zwaną również ostrą) niedoczynność tarczycy, zrozumienie diagnozy i możliwości leczenia jest niezbędne, aby dobrze żyć z chorobą tarczycy. Przy tak wielu konkurencyjnych głosach oferujących różne wyjaśnienia na temat tego, co powoduje choroby tarczycy i jak sobie z nimi radzić, warto znaleźć dobrego specjalistę w Szpital Dworska.

Co to jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym gruczoł tarczowy jest mało aktywny, co skutkuje zmniejszoną produkcją hormonów tarczycy. Może się to zdarzyć z wielu powodów, w tym z powodu choroby Hashimoto (patrz poniżej), innych zaburzeń autoimmunologicznych, uszkodzeń spowodowanych radioterapią, ciążą lub operacją tarczycy, albo z powodu uwarunkowań genetycznych.

Objawy niedoczynności tarczycy mogą obejmować zmęczenie, przyrost masy ciała, zaparcia, wypadanie włosów, suchość skóry, depresję, skurcze mięśni, ból stawów, nieregularność miesiączek i zwiększoną wrażliwość na zimno. Lekarz może zbadać funkcję tarczycy za pomocą badania krwi, a następnie przepisać syntetyczny hormon tarczycy (zwany również terapią zastępczą tarczycy) jako leczenie. Jeśli podejrzewasz, że masz niedoczynność tarczycy, pamiętaj, aby omówić to z lekarzem i poddać się badaniu. Podobnie jak wiele innych schorzeń, może ona pozostać niezdiagnozowana przez lata, a nieleczona może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, w tym zwiększone ryzyko chorób serca i skróconą długość życia.

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to zaburzenie autoimmunologiczne, w którym organizm błędnie atakuje własną tarczycę. Może to prowadzić do stopniowego zmniejszania funkcji tarczycy, co prowadzi do jej niedoczynności. Ponieważ w rozwoju choroby Hashimoto bierze udział układ odpornościowy organizmu, jest ona uważana za chorobę przewlekłą lub długoterminową. Nie oznacza to jednak, że jest ona nieuleczalna, nieodwracalna lub stanowi wyrok śmierci. Wręcz przeciwnie, postępy w leczeniu i lepsze zrozumienie choroby zaowocowały znacznie wyższym wskaźnikiem sukcesu dla pacjentów niż w poprzednich dekadach.

Uważa się, że wiele czynników odgrywa rolę w rozwoju choroby Hashimoto, w tym genetyka, toksyny środowiskowe i niektóre infekcje. Jednak przyczyna choroby nie zawsze jest jasna, co może utrudniać zapobieganie jej rozwojowi. Diagnoza choroby Hashimoto jest zazwyczaj stawiana na podstawie badań krwi i badania fizycznego przez lekarza.