UG Lubin: Wręczono złotą i srebrną Odznakę za Opiekę Nad Zabytkami
**Ksiądz Wojciech Skowron, do niedawna Proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Osieku oraz Tadeusz Kielan wójt gminy Lubin zostali uhonorowani odznakami za opiekę nad zabytkami, które przyznał im Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Skromną uroczystość i wręczenie odznak zorganizowano tuż przed sesją Rady Gminy. **
Ochrona zabytków i opieka nad nim jest zadaniem własnym gminy oraz obowiązkiem każdego z właścicieli zabytku. Ochrona i opieka to szerokie określenie, dzięki czemu, przybierać może różnorodne formy i sposoby, w dużej mierze zależne od kreatywności i zaangażowania ludzi.
Dokonując w 2020 roku swego rodzaju podsumowań i refleksji na ten temat co miało bezpośredni związek z udziałem w konkursie rozpisanym przez Generalnego Konserwatora Zabytków pn. Samorząd dla Dziedzictwa, uświadomiono sobie, że w naszej gminie podejmowanych jest wiele, także niestandardowych i spektakularnych działań. Ich realizacja możliwa jest dzięki aktywności ludzi, którzy zaangażowani są w te dzieła.
Wystąpiono więc do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o uhonorowanie osób niosących duży wkład w ochronę i opiekę nad zabytkami. To zaszczytne wyróżnienie jest nadawane osobom doświadczonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej. Ustanowioną w 1962 r. odznakę przyznaje się osobom prowadzącym działalność m.in. w zakresie utrzymywania dóbr kultury zgodnie z zasadami opieki nad zabytkami, przeciwdziałania zagrożeniom dóbr kultury czy popularyzacji zagadnień związanych z działalnością konserwatorską.
Na wniosek wójta, za osiągnięcia i zasługi księdza Wojciecha Skowrona minister przyznał mu srebrną Odznakę za Opiekę Nad Zabytkami.
Także Rada Gminy Lubin wystąpiła do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o stosowne uhonorowanie Tadeusza Kielana wójta gminy Lubin za działania na rzecz opieki nad zabytkami.
Jest mi bardzo miło, że doceniono i zauważono moje starania i wszystkich pracowników Urzędu Gminy w tym zakresie. Cieszę się, że naszą gminę stać na to, by rokrocznie przeznaczać po około pół miliona złotych na opiekę nad zabytkami. To też zasługa radnych, którzy popierają moje wnioski w tym zakresie mówił wójt Tadeusz Kielan.
Od zawsze uczono mnie, że jak się coś zaczyna, to trzeba to robić bardzo dobrze, dlatego tak bardzo zaangażowałem się w przywrócenie świetności między innymi kościoła w Osieku. Dziękuję za to wyróżnienie mówił ks. Wojciech Skowron, który jest dzisiaj proboszczem w jednej z parafii w Lubinie.
Przedstawiamy dokonania odznaczonych i wyróżnionych za zaangażowanie w ratowanie naszego dziedzictwa narodowego.
Ksiądz Wojciech Skowron z chwilą objęcia w 2012 stanowiska Proboszcza Parafii Chrystusa Króla w Osieku przystąpił do kompleksowego programu odnowy i konserwacji zabytków pozostających w zasobach parafii. Realizowane przez księdza działania, aż do zakończenia posługi w 2020 r. obejmowały remonty zabytkowych obiektów oraz renowację zabytków ruchomych stanowiących ich wyposażenie. Podejmował liczne i skuteczne starania, dzięki czemu skala i zasięg prac są okazałe i warte podkreślenia.
Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla w Osieku
W roku 2013 przy wsparciu Fundacji Polska Miedź dopiął pierwszego zamierzonego celu i wykonał nowe posadzki w kościele Parafialnym pw. Chrystusa Króla w Osieku. W latach 2013/2014 pozyskując wsparcie zewnętrzne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i gminy Lubin przeprowadził prace konserwatorskie XVIII wiecznego barokowego ołtarza w kościele filialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pieszkowie.
Ksiądz Wojciech Skowron bez wątpienia jest estetą dbającym o wszystko co go otacza, również o okolice podległych mu świątyń. Przykładem na to jest m.in. przygotowanie w 2015r. projektu i wykonanie nowej szaty roślinnej przy kościele parafialnym w Osieku, czy wymiana elewacji wraz ociepleniem domu parafialnego posadowionego w sąsiedztwie świątyni w Osieku.
Wyjątkowym przedsięwzięciem ks. Wojciecha Skowrona było odtworzenie ołtarza, który po pięciu wiekach w formie wiernej kopii powrócił do miejscowego kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla w Osieku. Oryginał XV-wiecznego Tryptyku Świętych Dziewic” znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
W 2015 roku wydobył na światło dzienne barokowy sarkofag Marien Katharinen von Bibra stanowiący dzieło XVIII wiecznej kamiennej plastyki sepulkralnej. Znajduje się on w przesklepionym pomieszczeniu kościoła parafialnego w Osieku.
W latach 2016/2019 ks. proboszcz przeprowadził renowację wraz z kompleksową wymianą stolarki okiennej i drzwiowej w obiektach sakralnych w Pieszkowie i w Osieku. W 2018 r. wymienił ławki w kościele parafialnym w Osieku a w 2020 roku zakupił do tej świątyni zabytkowe organy i przeprowadził ich renowację.
Warto też wspomnieć, że w obiekcie kościoła w Osieku zaaranżował kaplicę św. Barbary , w której wyeksponował historyczne przedmioty. W specjalnie do tego przygotowanych gablotach, umieszczone zostały m.in. świeczniki i lichtarze z przełomu XVII i XVIII wieku. Ekspozycje skomponował z historią miejscowości oraz mieszkańców, zaprezentowaną na wystawie fotografii.
W tejże kaplicy ksiądz proboszcz utworzył też miejsce pamięci ważnej postaci historycznej pochodzącej z Osieka Daniela Caspara Schwenckfeld von Ossig teologa, kaznodziei, pisarza, myśliciela, a przede wszystkim reformatora religii protestanckiej i twórcy grupy wyznaniowej szwenkfeldystów. Znajduje się tam wiele jego oryginalnych dzieł z XVI wieku oraz pamiątek przekazywanych przez Zrzeszenie Schwenckfeldystów z Pensylwanii.
Wiele podjętych przez ks. Wojciecha Skowrona dzieł natury materialnej i duchowej oraz profesjonalizm towarzyszący realizacji każdego, nawet najmniejszego przedsięwzięcia będzie służył wspólnemu dobru i pozostanie materialnymi duchowym świadectwem dla wielu pokoleń.
Tadeusz Kielan od 2014 r., czyli wyboru na wójta gminy Lubin, kładzie ogromny nacisk na dbałość o dziedzictwo kulturowe i konsekwentne realizuje założenia Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Lubin, który obejmuje ochronę i opiekę nad zabytkami bardzo kompleksowo.
Działania wójta znalazły uznanie i w 2020 r. gmina Lubin otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków Samorząd dla Dziedzictwa” za działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.
Zauważono różnorodność działań podejmowanych przez wójta na rzecz ochrony i popularyzacji wiedzy o zabytkach. Działaniem systemowym i komplementarnym jest realizacja zadań pomocowych dla właścicieli lub posiadaczy obiektów zabytkowych, gmina Lubin corocznie przeznacza kilkaset tysięcy złotych na ten cel, udzielając wsparcia w postaci dotacji.
Dla wójta ratowanie dziedzictwa, przywracanie historii i pamięci to proces, który wydaje się być oczywistością. Wójt kładzie szczególny nacisk na dbałość o zabytki będące własnością gminy Lubin, są to głównie zabytkowe parki i cmentarze.
W 2020 r. został zagospodarowany zabytkowy teren pocmentarny w Osieku w kierunku parkowym. Na rozległym terenie powstał ogólnodostępny park, zadbano również o istniejący cenny starodrzew i pozostałości dawnych nagrobków, utworzone zostało lapidarium.
Przywrócono świetność parkom krajobrazowym w Gorzelinie, Miłoradzicach, Siedlcach oraz w Raszowej, dla których w 2016 r.
Rewitalizacja parku w Niemstowie
wydano przewodniki przyrodnicze. Mają one dodatkowy walor edukacyjny, ponieważ każdy z tych obiektów posiada dobrze opisaną ścieżkę przyrodniczą.
Na wniosek wójta w 2016 roku przyjęto uchwałą Rady Gminy Lubin Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Lubin”. W ramach programu rozpoczęto realizację projektu pn. Rewitalizacja zabytkowego parku w Niemstowie ”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Dużym przedsięwzięciem przeprowadzonym w 2018 r. była rewaloryzacja zabytkowej fosy w Raszowej. Fosa jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale służy przede wszystkim mieszkańcom i wykorzystywana jest do organizacji Gminnych Zawodów Kajakowych, które również zainicjował wójt gminy Lubin.
W zakresie edukacji, promocji i popularyzowania dziedzictwa kulturalnego od 2017 r. gmina Lubin wydaje rokrocznie monografie miejscowości z terenu gminy obrazujące historyczne i współczesne dzieje sołectw. Do dzisiaj wydano 20 opracowań, dwie kolejne publikacje są w trakcie realizacji.
W 2019 r. przygotowano pierwszą gminną grę terenową Tropami Historii w Szklarach Górnych. Quest prowadzi przez Szklary Górne, prezentując najciekawsze zakątki związane z historią miejscowości. W następnych latach powstały kolejne historyczne gry terenowe w Chróstniku, Osieku i Krzeczynie Wielkim.
Wiedzę na temat zabytków, historii poszczególnych miejscowości popularyzuje się podczas szeregu rożnych działań sportowych, kulturalnych, a nawet spotkań w ramach partnerstwa międzynarodowego. Od roku 2016 z inicjatywy Tadeusza Kielana organizowany jest Gminny Rajd Rowerowy, którego uwieńczeniem jest uzyskanie odpowiednio brązowej, srebrnej lub złotej odznaki Znam Gminę Lubin ”.
Pod koniec 2018 r. powstała niezwykła wystawa Gmina Lubin wczoraj i dziś zainicjowana przez wójta Tadeusza Kielana, który zachęcił mieszkańców gminy do przekazania pamiątek. Wielu mieszkańców odpowiedziało na apel ocalenia śladów przeszłości, stając się współautorami projektu, zachowującego dziedzictwo przodków i będącego opowieścią o losach ludzi przesiedlonych na Ziemie Zachodnie. Wielką pasją Wójta Kielana jest m.in. rzeźbienie i tworzenie różnych eksponatów z drewna nawiązujących do historycznych przedmiotów i narzędzi używanych dawniej. Wójt przekazał na wystawę wiele własnoręcznie wykonanych przedmiotów. Dotychczas w akcji ocalenia od zapomnienia przedmiotów użytkowych i maszyn rolniczych zgromadzono ponad 1000 eksponatów i wciąż przekazywane są nowe.
W 2019 r. za namową wójta zorganizowano szkolny Konkurs Wiedzy o Zabytkach Gminy Lubin. Uczniowie wykazali się doskonałą wiedzą na temat historii i przygotowali pieczołowicie wykonane makiety regionalnych perełek architektonicznych. Zainspirowały one wójta do zorganizowania kolejnejwystawy Zabytki Gminy Lubin.
Urząd Gminy w Lubinie,
ug.lubin.pl/wreczono-zlota-i-srebrna-odznake-za-opieke-nad-zabytkami/
Autor: krystian