W Lubinie odbyła się debata społeczna z prezesami ogrodów działkowych i ich właścicielami pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Z uczestnikami spotkania rozmawiał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubinie podinsp. Marek Szczepański. Przeprowadzone spotkanie było okazją do omówienia aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz „Moja Komenda”, a także przybliżenia zebranym koncepcji pracy „Dzielnicowy bliżej nas". Omówiono problem bezdomności, kradzieży z włamaniem do altan ogrodowych oraz o oszustwach na osobach starszych i w cyberprzestrzeni.
W środę, 23 listopada o godzinie 15:00, w Domu Działkowca ROD „Słonecznik” w Lubinie, policjanci przeprowadzili debatę pn. ”Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ”. Spotkania z mieszkańcami mają na celu zacieśnianie współpracy Policji ze społecznością lokalną istanowią okazję do dyskusji, a także zgłaszania wniosków dotyczących bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania oraz jego okolicy.
Przeprowadzona debata umożliwiła przybliżenie uczestnikom działania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacji „Moja Komenda”, stanowiących wsparcie policji na rzecz diagnozowania aktualnych zagrożeń. Spotkanie poprowadził Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubinie podinsp. Marek Szczepański, który wyjaśnił zasady działania aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz przedstawił zdiagnozowane, w oparciu o przedmiotowe narzędzie, problemy. Kolejnym elementem debaty było omówienie przydatności aplikacji „Moja Komenda” oraz założeń programu "Dzielnicowy Bliżej Nas".
Tematem debaty był problem wandalizmu na ogrodach działkowych kradzieży z włamaniem, problem bezdomności, jak również bezpieczeństwo osób starszych ze szczególnym uwzględnieniem oszustw metodami na wnuczka, funkcjonariusza policji, pracownika administracji. Mowa była również o zagrożeniach w internecie, a także o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Na koniec przystąpiono do dialogu.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Prezesi Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz przedstawiciel schroniska dla osób bezdomnych. Stróży prawa reprezentowali dodatkowo naczelnicy prewencji oraz drogówki jak również dzielnicowi i policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną.
Tego typu spotkania z policjantami będą odbywały się cyklicznie, a informacje o nich będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej. Ich celem jest zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez policję bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322