Ostatni tydzień lutego 2022 roku – to czas wzmożonych działań w ramach tegorocznego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Dolnośląscy policjanci wzorem lat ubiegłych włączyli się oczywiście w tę akcję. W ramach prowadzonej kampanii każda zainteresowana osoba może w dowolnej jednostce Policji skorzystać z fachowej pomocy funkcjonariuszy oraz dowiedzieć się więcej o swoich prawach. Dodatkowo uruchomiony został też specjalny numer telefonu, pod którym dyżurują policjanci.

Od 20 do 26 lutego 2022 roku prowadzone są po raz kolejny działania pn. „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Natomiast dzień 22 lutego został w 2003 roku ustanowiony „Dniem Ofiar Przestępstw”. Obchody te mają zwrócić uwagę przede wszystkim na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc.

Lubińscy policjanci wzorem lat ubiegłych włączyli się w tę akcję i są do dyspozycji osób chcących zmienić coś w swoim życiu w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tych dniach każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się do jednostki i skorzystać z fachowej pomocy policjantów np. z wydziału dochodzeniowo-śledczego bądź dzielnicowego oraz dowiedzieć się więcej o swoich prawach.

Informujemy również, że w Komendzie Głównej Policji funkcjonuje "Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie" o numerze: 800 120 226, a na terenie Dolnego Śląska pomoc można uzyskać pod nr telefonu 47-871-37-72 w godzinach od 8:00 do 12:00 lub całodobowo w każdej dowolnej jednostce Policji.

Policjanci przypominają, że zgodnie z treścią art. 207 Kodeksu karnego:
§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym albo przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1–2 jest targnięcie się pokrzywdzonego
na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Pojęcie znęcania się oznacza zazwyczaj zachowanie złożone z pojedynczych czynności naruszających różne dobra, takie jak zdrowie, wolność osobistą (groźba karalna, zmuszanie), cześć (zniewaga, nietykalność cielesna), mienie (zniszczenie). Całość tego postępowania sprawcy określana jest zbiorczo jako znęcanie się, którego poszczególne fragmenty mogą wypełniać znamiona różnych występków. W polskim ustawodawstwie znęcanie się nad rodziną jest przestępstwem ściganym z urzędu.

Policja reaguje więc na każdy sygnał mogący świadczyć o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego. Przemoc w rodzinie z uwagi na poważne konsekwencje fizyczne, psychiczne, społeczne, rozwojowe i wychowawcze, stanowi ogromny problem społeczny. Tragedie, rozgrywające się w zaciszu czterech ścian, wywierają szczególne piętno na dzieciach. Dlatego każda informacja o przemocy powinna być sprawdzana przez podmioty posiadające właściwe kompetencje, a jej sprawcy bezwzględnie karani.

Zjawisko przemocy w rodzinie jest niewątpliwie jedną z sytuacji kryzysowych, w jakiej należy podjąć skuteczne działania interwencyjne. Jest zjawiskiem złożonym i wieloaspektowym, wymagającym kompleksowych i skoordynowanych rozwiązań w obszarze jej zapobiegania. Policja, jako instytucja odpowiedzialna za bezpieczeństwo obywateli, podejmuje w tym zakresie zdecydowane działania zapobiegawcze, których konsekwencją jest skuteczna reakcja na każdy sygnał o przemocy w rodzinie.

Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu
o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Na uwagę zasługuje fakt, że ustawodawca („gospodarzem” ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest minister ds. zabezpieczenia społecznego) wskazał grupę podmiotów (w tym również Policję), zobowiązanych do podejmowania działań na rzecz rodzin, w których dochodzi do tego zjawiska, celem wzmocnienia skuteczności działań na rzecz poprawy m.in. bezpieczeństwa osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Realizowane zadania ukierunkowane są zarówno na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie, jak i podejmowane są względem osób, wobec których istnieje podejrzenie, że tę przemoc stosują.

Ponadto zgodnie z przepisami ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, celem stworzenia skutecznego systemu ochrony osób dotkniętych przemocą w rodzinie, Policji przyznano nowe uprawnienia, na podstawie których policjant – w trybie art. 15 aa ust. 1 ustawy o Policji – ma prawo wydać wobec osoby, która swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie, w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej tą przemocą, nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia (zwane dalej „nakaz lub zakaz”). Celem przyjętego rozwiązania jest szybkie izolowanie osoby stosującej przemoc od osoby dotkniętej przemocą, w sytuacjach, gdy stwarza ona zagrożenie dla jej życia lub zdrowia.

Więcej informacji znajdziesz klikając w link poniżej

https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy


Osoby potrzebujące wsparcia lub porady prawnej zachęcamy do skorzystania z pomocy.
Pamiętajmy, każdy ma prawo zmienić swoje życie.
Widzisz przemoc – zareaguj!
Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem, skorzystaj z bezpłatnej informacji w ramach "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem"

asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322