26-letni mieszkaniec powiatu lubińskiego podejrzany o stosowanie fizycznej i psychicznej przemocy w stosunku do swojej matki i babci, podczas jednej z interwencji został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, a także nakaz niezwłocznego opuszczenia wspólnie zamieszkałego lokalu oraz zakaz zbliżania się do matki. Młody mężczyzna będzie musiał również powstrzymywać się od spożywania alkoholu oraz środków odurzających. W trakcie czynności funkcjonariusze ujawnili przy nim marihuanę. Podejrzanemu grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komisariatu Policji w Rudnej zatrzymali 26–latka, który podejrzany jest o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad swoją matką. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna podczas kłótni rodzinnej podniósł rękę również na swoją babcię. Najczęściej do przemocy dochodziło, kiedy 26-latek znajdował się pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Wówczas podejrzany wszczynał awantury, podczas których wyzywał słowami wulgarnymi swoją 54-letnią matkę oraz 73-letnią babcię. Dodatkowo szarpał i popychał kobiety.

Wyrodny syn został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. 54-latka postanowiła przerwać dramat toczący się w jej mieszkaniu i złożyła zawiadomienie.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Decyzją prokuratora, musi niezwłocznie opuścić wspólnie zamieszkały z matką lokal. Nie może się również do niej zbliżać, a także zobowiązany został do stawiania się na dozór Policji. Dodatkowo podejrzany został zobowiązany do powstrzymywania się od spożywania alkoholu i środków odurzających. Jego losem zajmie się teraz sąd.  Przypominamy, że za przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą, grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Ofiary przemocy domowej w obawie przed oprawcą, często nie informują osób postronnych o rozgrywającym się dramacie. Należy pamiętać, że nikt nie ma prawa znęcać się nad członkami swojej rodziny. Potrzebujesz pomocy, zadzwoń na nr 112 bądź zgłoś swój problem dzwoniąc na Niebieską Linię pod numerem telefonu: 22 668 70 00.

Przypominamy również, że przy PCPR w Lubinie działa grupa psychoedukacyjna dla kobiet, a spotykania odbywają się co środę o godzinie 16.00.

W sytuacjach nagłych, kryzysowych istnieje możliwość udzielenia natychmiastowej pomocy specjalistycznej.

Powiat Lubiński zapewnia również tymczasowe schronienie osobom doznającym przemocy domowej oraz znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i kryzysu w dwóch mieszkaniach prowadzonych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie.

Osoby znajdujące się w kryzysie, rodziny doświadczające przemocy mogą kontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przy ul. Składowej 3 bądź pod numerem telefonu 76 847 96 91.

asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie
Telefon: 601 974 322