Rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza, wody oraz gleb jest coraz większym problemem nie tylko lokalnych władz, ale również mieszkańców. Każdy z nas powoli dostrzega niekorzystny wpływ dużej ilości samochodów, czy też przestarzałych konstrukcyjnie pieców, stosowanych w wielu domach. O tym jak badać jakość powietrza, jak edukować dzieci i młodzież uczono przedstawicieli gminnych szkół podstawowych. Przekazano im też bardzo nowoczesny i pomocny sprzęt oraz wyposażenie związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska i ekologią.
Do gminnych szkół kupiono za prawie 50 tysięcy złotych pomoce dydaktyczne. Pieniądze na ten cel pochodziły z darowizny przekazanej przez KGHM Polska Miedź SA. Szkolenie z obsługi i wykorzystania praktycznego osobistych pyłomierzy, zakupionych jako pomoce dydaktyczne przeprowadzili przedstawiciele firmy SYNGEOS.
W skład każdego zestawu, które otrzymały szkoły weszły:
- budki dla owadów
- laboratorium dla najmłodszych, zestaw 22-elementowy
- poznajemy powietrze – zestaw do wykonania 18 doświadczeń
- ekologiczny recykling – gra
- biodegradacja – zestaw doświadczalny + pakiet uzupełniający
- zestaw gleba i woda: wpływ warunków środowiskowych i zanieczyszczeń na glebę, wodę oraz rozwój roślin
- segregujemy odpady
- zestaw do badania powietrza w walizce terenowej
- edukacyjna mata podłogowa – biodegradacja odpadów w czasie
- energia odnawialna wody-wiatru-słońca – model demonstracyjny
- 3-komorowy pojemnik z lupami do biodegradacji
– Świadomość konsekwencji zanieczyszczenia najbliższego środowiska rośnie, wciąż jednak jest zbyt mała, aby podjąć stanowcze działania na większą skalę. Czasem łatwiej dotrzeć do dorosłych poprzez ich dzieci, zgodnie z przysłowiem, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. To atrakcyjne pomoce dydaktyczne, dzieci z dużym zainteresowaniem powinny wykorzystywać je w praktyce a dzięki temu poprawi się wiedza, mentalność i zaangażowanie lokalnych społeczności w ochronę środowiska – mówił Bartosz Chojnacki, sekretarz gminy Lubin, witając nauczycieli na specjalnym szkoleniu.
Kontrola swojego otoczenia, to pierwszy krok do analizy problemu i próby znalezienia rozwiązań, korzystnych dla środowiska i dla nas samych. Przypomnijmy, że specjalne czujniki badające jakość powietrza są zamontowane na budynkach wszystkich gminnych szkół.
Więcej zdjęć na:
facebookowym profilu gminy Lubin