UG Lubin: 40-lecie Zespołu Folklorystycznego Koniczynki z Miłoradzic

3 min czytania

Ogrom podziękowań, życzeń, gratulacji i prezentów towarzyszył specjalnemu koncertowi i spotkaniu, które zorganizowano z okazji pięknego jubileuszu 40-lecia Koniczynek. W świetlicy w Miłoradzicach spotkali się byli i obecni członkowie zespołu, zaproszeni goście i sympatycy ludowej twórczości.

Oprawa wydarzenia była bardzo uroczysta łącznie z ogromnym tortem ufundowanym przez gminę Lubin. Życzenia i specjalny list gratulacyjny odczytywał wójt Tadeusz Kielan, podkreślając, że ta uroczystość to święto nie tylko zespołu ale i całej gminy Lubin.

Niech ten piękny jubileusz będzie uhonorowaniem wielu lat pracy nad pielęgnowaniem tradycji, propagowaniem folkloru oraz popularyzowaniem polskiej kultury. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie, niezliczoną ilość koncertów, wiele godzin prób oraz obecność w życiu naszej lokalnej społeczności mówił wójt Tadeusz Kielan.

Okolicznościowy list z życzeniami przygotowała także Sylwia Pęczkowicz-Kuduk, wiceprzewodnicząca rady Gminy Lubin i wielka miłośniczka Koniczynek, która podkreślała, że w Miłoradzicach się wychowała i miała przyjemność obserwowania jak rosły Koniczynki”.

Muzyka i śpiew są radością, roślinne koniczynki symbolem szczęścia, a Wy kumulujecie te wartości i dzięki temu jesteście dumą Miłoradzic i całej Gminy Lubin. Życzę kolejnych sukcesów i dalszej twórczej pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny mówiła radna Sylwia Pęczkowicz-Kuduk.

Gratulacje członkiniom zespołu składał także m.in.Krzysztof Kubów, minister w kancelarii premiera i jednocześnie poseł, Wojciech Dziwiński prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin i Bartosz Chojnacki sekretarz gminy.

Spotkanie było doskonałą okazją do wielu, w tym także wzruszających wspomnień. Zespół Folklorystyczny Koniczynki z Miłoradzic powstał w roku 1983 na spotkaniu 8 marca z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej Koła Gospodyń z Miłoradzic Janiny Radziszewskiej. Pierwszym choreografem i instruktorem została Elżbieta Pakuła, od 1998 r. przejęła opiekę nad zespołem Maria Chrzanowska , która przedstawiła zebranym sporą garść własnych wspomnień, szczególnie z wyjazdów grupy.

Pierwsza konfrontacja z doświadczonymi zespołami nastąpiła już w czerwcu 1983 r. w Chojnowie na II Spotkaniach Zespołów Folklorystycznych. W sierpniu 1983 zespół został zaproszony do sali nagrań Polskiego Radia we Wrocławiu. W swej wieloletniej działalności zespół prezentował bogaty program nie tylko w gminie i województwie, ale także w Częstochowie, Krakowie, Krzeszowicach i Bydgoszczy. Reprezentował gminę Lubin także w Holandii i Czechosłowacji. Na 25 urodziny w 2008 roku zespół otrzymał stroje ludowe z regionu Dolnego Śląska które ufundowała gmina Lubin.

Potrzeba kultywowania tradycji, obrzędów i zwyczajów polskiej wsi, spotykania się, spędzania wolnego czasu, wreszcie wspólnego biesiadowania zdecydowała o repertuarze zespołu Koniczynki”. Grupa prezentuje kilkadziesiąt pozycji repertuarowych, a także składanki programowe: dolnośląskie, wielkopolskie, rzeszowskie, kieleckie i pieśni obrzędowe, jak również polskie tańce narodowe i ludowe.

Pierwszy skład zespołu stanowiło 18 pań i czteroosobowa kapela, dzisiaj zespół liczy 12 osób i niezmiennie przez te wszystkie lata jest w nim Nadzieja Kuduk i Franciszek Zjawin. Łącznie przez minione 40 lat w grupie pojawiło się ok. 70 osób. Często były to całe wielopokoleniowe rodziny, babcie, mamy, córki, synowie i teściowie.

Oprócz wielu znamienitych gości Koniczynki zaprosiły na swój urodzinowy wieczór także zespół wokalny Osieczanki, przez wiele godzin było więc śpiewnie i radośnie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć, których głównymi bohaterami byli oczywiście członkowie zespołu Koniczynki.

Więcej zdjęć na FB profilu gminy Lubin

Urząd Gminy w Lubinie,

ug.lubin.pl/40-lecie-zespolu-folklorystycznego-koniczynki-z-miloradzic/

Autor: krystian