17 września– w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. W tym roku przypadała także 30. rocznica wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski. Z tej okazji w Legnicy zorganizowano centralne uroczystości z udziałem marszałek sejmu i ministra obrony. Uroczystości rocznicowe odbyły się także w Lubinie pod Krzyżem Sybiru na cmentarzu.

W Legnicy na placu przed Pomnikiem Zesłańcom Sybiru z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, parlamentarzystów oraz samorządowców z Dolnego Śląska odbyły się centralne uroczystości w 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicę wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski. Gminę Lubin reprezentował wójt Tadeusz Kielan.

– Tutaj w Legnicy, ale także w innych miastach, gdzie stacjonowały wojska sowieckie, stworzyli swoje odrębne miasta. Mieli tam szkoły, przedszkola, sklepy, administrację. U nich można było w sklepach dostać wszystko. U nas były puste półki. Odgrodzeni od nas wysokim murem, do końca nie wiedzieliśmy, jak wygląda to ich miasto w polskim mieście. Dzisiaj oddajemy cześć i chwałę tym wszystkim, którzy zostali zamordowani przez Sowietów. Dziś także oddajemy hołd polskim żołnierzom. Cześć i chwała bohaterom – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

– 84. lata temu sowieccy żołnierze wkroczyli na terytorium, walczącej z armią niemiecką, Rzeczypospolitej. Było to następstwem układu zawartego 23 sierpnia 1939 r. między hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim Związkiem Sowieckim. Na zagarniętych wschodnich terenach Polski rozpoczęły się aresztowania polskich elit, represje i deportacje. Kilkaset tysięcy Polaków zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Ponad 20 tys. oficerów oraz przedstawicieli elity zostało zamordowanych w ramach ludobójczej zbrodni katyńskiej. – Dziś możemy się cieszyć, że Polska jest wolna. Robimy wszystko, aby to się nie zmieniło – mówił Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Po przemówieniach delegacje złożyły okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów. Później na rynku zorganizowano piknik wojskowy.

W Lubinie obchody zainaugurowała uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Po nabożeństwie odbyło się symboliczne złożenie kwiatów pod Krzyżem Sybiru na Cmentarzu Komunalnym. W imieniu mieszkańców gminy Lubin hołd ofiarom złożyła Sylwia Pęczkowicz-Kuduk, wiceprzewodnicząca Rady Gminy. Wieńce składali m.in. przedstawiciele władz powiatu, miasta, Powiatowej Rady Kombatantów, członkowie Rodziny Katyńskiej Z tej okazji młodzież z lubińskich szkół przygotowała także okolicznościowe wystąpienie.

Więcej zdjęć na

facebookowym kanale gminy Lubin.


UG Lubin: Oddano hołd Sybirakom i Ofiarom radzieckiej agresji