UG Lubin: Oddano hołd Sybirakom i Ofiarom radzieckiej agresji
17 września w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. W tym roku przypadała także 30. rocznica wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski. Z tej okazji w Legnicy zorganizowano centralne uroczystości z udziałem marszałek sejmu i ministra obrony. Uroczystości rocznicowe odbyły się także w Lubinie pod Krzyżem Sybiru na cmentarzu.
W Legnicy na placu przed Pomnikiem Zesłańcom Sybiru z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, parlamentarzystów oraz samorządowców z Dolnego Śląska odbyły się centralne uroczystości w 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz 30. rocznicę wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski. Gminę Lubin reprezentował wójt Tadeusz Kielan.
Tutaj w Legnicy, ale także w innych miastach, gdzie stacjonowały wojska sowieckie, stworzyli swoje odrębne miasta. Mieli tam szkoły, przedszkola, sklepy, administrację. U nich można było w sklepach dostać wszystko. U nas były puste półki. Odgrodzeni od nas wysokim murem, do końca nie wiedzieliśmy, jak wygląda to ich miasto w polskim mieście. Dzisiaj oddajemy cześć i chwałę tym wszystkim, którzy zostali zamordowani przez Sowietów. Dziś także oddajemy hołd polskim żołnierzom. Cześć i chwała bohaterom mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
- lata temu sowieccy żołnierze wkroczyli na terytorium, walczącej z armią niemiecką, Rzeczypospolitej. Było to następstwem układu zawartego 23 sierpnia 1939 r. między hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim Związkiem Sowieckim. Na zagarniętych wschodnich terenach Polski rozpoczęły się aresztowania polskich elit, represje i deportacje. Kilkaset tysięcy Polaków zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Ponad 20 tys. oficerów oraz przedstawicieli elity zostało zamordowanych w ramach ludobójczej zbrodni katyńskiej. Dziś możemy się cieszyć, że Polska jest wolna. Robimy wszystko, aby to się nie zmieniło mówił Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
Po przemówieniach delegacje złożyły okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów. Później na rynku zorganizowano piknik wojskowy.
W Lubinie obchody zainaugurowała uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Po nabożeństwie odbyło się symboliczne złożenie kwiatów pod Krzyżem Sybiru na Cmentarzu Komunalnym. W imieniu mieszkańców gminy Lubin hołd ofiarom złożyła Sylwia Pęczkowicz-Kuduk, wiceprzewodnicząca Rady Gminy. Wieńce składali m.in. przedstawiciele władz powiatu, miasta, Powiatowej Rady Kombatantów, członkowie Rodziny Katyńskiej Z tej okazji młodzież z lubińskich szkół przygotowała także okolicznościowe wystąpienie.
facebookowym kanale gminy Lubin.
Urząd Gminy w Lubinie,
ug.lubin.pl/oddano-hold-sybirakom-i-ofiarom-radzieckiej-agresji/
Autor: krystian