Blisko 2 promile alkoholu miał w swoim organizmie 32-letni kierowca volkswagena, który stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu, na terenie gminy Lubin. Policjanci otrzymali zgłoszenie od świadka, który powiadomił, że nietrzeźwy kierujący próbuje wyjechać samochodem z rowu. Funkcjonariusze zatrzymali nieodpowiedzialnego mężczyznę, a także jego prawo jazdy. Teraz losem mężczyzny zajmie się sąd. 32-latkowi grozi kara nawet do 3 lat więzienia.

Niskie temperatury, zaśnieżona lub oblodzona jezdnia, mgła, szybko zapadający zmrok i późno nadchodzący świt – to zimowa rzeczywistość dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego policjanci cały czas apelują, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, a co najważniejsze, aby być całkowicie trzeźwym prowadząc samochód.

Niestety nie do wszystkich zmotoryzowanych te apele trafiają, albo niektórzy ignorują przepisy prawa i bezpieczeństwo innych osób. Tak też było w przypadku 32-latka z Lubina, który kierując swoim autem, niedostosował prędkość do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Niestety przyczyną takiego zachowania nie były tylko trudne warunki pogodowe i śliska nawierzchnia, ale przede wszystkim wypity wcześniej alkohol przez kierującego volkswagenem. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że miał w swoim organizmie 1,8 promila tego trunku. Świadek, który zauważył kierowcę próbującego wyjechać z rowu, kiedy tylko wyczuł od niego, natychmiast powiadomił dyżurnego Policji.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, mundurowi zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie, a jego samochód zabezpieczyli procesowo. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości 32-latkowi grozi sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna i kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.  

Apelujemy o ostrożną jazdę i niewsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu. Trzeźwość i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, to główne zasady bezpiecznej podróży.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, lub w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg na 1 dm3. Jeśli te wartości zostaną przekroczone, czyn kwalifikowany jest jako przestępstwo. W przypadku innych substancji psychoaktywnych, kwalifikacja czynu zależy od oceny wpływu substancji na sprawność kierowcy.

Konsekwencje naruszenia art. 178a par. 1 kodeksu karnego

Za przestępstwo określone w artykule dotyczącym kierowania w stanie nietrzeźwości grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3, a także zakaz prowadzenia mechanicznych na okres nie krótszy niż 3 lata. W przypadku wykroczenia, kara może wynieść areszt lub grzywnę do 5000 , oraz zakaz prowadzenia  na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli sprawca był wcześniej skazany za podobne przestępstwo, grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat i dożywotni zakaz kierowania (art. 178a § 4 kodeksu karnego).

asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer prasowy KPP w Lubinie