UG Lubin: Pachnące cynamonem Tradycje Bożonarodzeniowe
Barszcz u uszkami, zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami, karp w galarecie to tylko kilka z wielu potraw, które wielu z nas kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia. Jednak gospodynie z naszej gminy mają o wiele większą wyobraźnię, a ich dań wigilijnych można było spróbować przy okazji Tradycji Bożonarodzeniowych w świetlicy w Osieku.
15 Kół Gospodyń Wiejskich wystawiło swoje popisowe dania w Gminnym Konkursie Kulinarnym organizowanym w ramach XIV Tradycji Bożonarodzeniowych. Co roku tłumy mieszkańców odwiedzają świetlicę wiejską w Osieku by spróbować pyszności, które wcześniej ocenia konkursowe jury.
Z roku na rok przybywa chętnych do udziału w konkursie i w tym roku również można było powitać debiutantki Koło Gospodyń Gorzelinianki. Wśród nich panie Janina, Monika, Ewelina, Iwona, Renata, Jasia i Mietka wszystkie zadbały o to by potrawy i te konkursowe i te, które wystawiono na stoisku były smaczne i pięknie się prezentowały, bo nie od dziś wiadomo, że je się również oczami.
Na konkurs zgłosiłyśmy nasz piernik, bo to temat przewodni, a drugą potrawą konkursową jest karp pod pierzynką z sosu koperkowego zdradziła nam pani Janina. A na stanowisku mamy przede wszystkim słodkości, bardzo dużo kolorowych rzeczy dla dzieci. Są tu różnego rodzaju ciasteczka, orzeszki, pierniczki, makowce, kolorowe i ucukrzone wylicza.
Każde koło, które stanęło w kulinarne szranki miało swoje stanowisko. Słodkie Babki ze Szklar Górnych, które reprezentowały panie Joanna, Justyna i Monika, na swoim stanowisku wystawiły przepyszne pierniczki, urocze szyszki czekoladowe i słodkie ciasta.
Na konkurs przygotowałyśmy piernik staropolski i schab w sosie śliwkowym mówią. Liczymy na sukces oczywiście.
Panie z Klubu Pod Garami z Księginic, czyli Irena, Mirka, Danusia i Basia postawiły w tym roku na tradycję.
Mieszkańcy będą mogli na naszym stoisku spróbować kompotu z suszu, kutii, ryby, pierogów z kapustą i grzybami, a także barszczu z uszkami. A do konkursu wystawiłyśmy nasz piernik orzechowy, a drugą potrawą jest ryba nie ryba”.
Pod tą nazwą skrywa się wyjątkowa wersja ryby po grecku, tylko zamiast ryby jest… seler.
Do tego dania użyłyśmy gotowanego selera, który panierowałyśmy tak jak rybę. Do tego farsz czyli marchewka, pietruszka i seler starte i podsmażone z odrobiną przecieru pomidorowego i dodatkiem przypraw do smaku.
Buczynianki Jolanta i Renata, z którymi rozmawialiśmy przygotowały na to wyjątkowe spotkanie paluchy z ziemniakami, kapustą kiszoną i grzybami. Oprócz tego paszteciki z kapustą i grzybami, sałatkę śledziową, a na słodko ciasto marchewkowe.
Na konkurs przygotowałyśmy schab nadziewany swojską kiełbasą i chatkę z piernika z masą chałwową, śliwkami, pomarańczami i bitą śmietaną.
W tegorocznej edycji konkursu kulinarnego w skład jury wchodzili: Agnieszka Kachnowicz i Tomasz Herbuś reprezentujący restaurację Chinkalnia oraz Edyta Dec z firmy Zatortowana
Grand Prix w konkursie kulinarnym za piernik zdobyło Koło Gospodyń Gorzelinianki z Gorzelina.
W kategorii piernik:
I miejsca Buczynianki, Siedlecka Nuta
II miejsca KGW Szminką Malowane, Sołectwo Raszówka, Sołectwo Kłopotów
III miejsca Grupa Cuda Wianków Z Miroszowic, Słodkie Babki Ze Szklar Górnych, Klub Pod Garami
W kategorii potrawy wytrawne:
I miejsce Sołectwo Zimna Woda
II miejsca KKN Babeczki Z Osieka, Zespół Zachęta z Zimnej Wody, KGW Skowronki Z Gorzycy
III miejsca Sołectwo Składowice, Sołectwo Krzeczyn Wielki
Laureatom konkursu kulinarnego nagrody wręczali radni gminy Lubin- Joanna Pietruszka, Jan Olejnik i Jerzy Tadla.
Dodatkowym daniem piernikowym” była przepiękna chatka z piernika, którą specjalnie na to wydarzenie przygotowała Joanna Pietruszka z Czerniec. A konkurs na najpiękniejszy domek wygrało Sołectwo Szklary Górne.
Zadowolenia z frekwencji nie ukrywała Magdalena Dubińska, szefowa Ośrodka Kultury w Gminie Lubin, który organizuje to wyjątkowe wydarzenie.
Frekwencja jak co roku dopisała, mieszkańcy chętnie tu przychodzą by się z nami spotkać powiedziała Oczywiście najważniejszy jest konkurs kulinarny, w którym udział wzięło 15 Kół Gospodyń Wiejskich, ale oprócz tego są tu też prezentacje muzyczne w wykonaniu zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Warto zaznaczyć, że w tym roku zadebiutował dziecięcy zespół pod kierunkiem pani Ani Barszczyńskiej Rozśpiewane Pastuszki z Gogołowic i młodzieżowy zespół z Gogołowic.
Jednym ze stałych punktów Tradycji Bożonarodzeniowych w gminie Lubin jest rozstrzygnięcie konkursu na kartkę świąteczną. Jury konkursowe wybierałospośród200 prac przygotowanych przez młodszych i starszych mieszkańców gminy. Nagród rozdano wiele, ale najpiękniejszą kartką wybrano tę przygotowana przez Ewelinę Zjawin 10 letnią mieszkankę Miłosnej.
Wójt Tadeusz Kielan zapytany o swoje ulubione świąteczne danie niezmiennie wymienia pierogi, barszcz z uszkami, bez których nie wyobraża sobie wigilii.
To jedna z naszych sztandarowych imprez, coraz więcej kół gospodyń chce startować w konkursie kulinarnym, dzięki czemu możemy spróbować tych wszystkich pyszności.
Wójt docenia, że co roku coraz więcej stanowisk pojawia się w świetlicy i coraz więcej mieszkańców odwiedza to miejsce by wspólnie spędzić czas, a przez to i coraz mniej jest tam miejsca.
Musimy budować coraz większe świetlice przyznał Tadeusz Kielan. I mamy już nawet taki plan. Podpisaliśmy właśnie akt notarialny z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa na bezpłatne przekazanie gminie Lubin ogromnej stodoły w Księginicach. W prawdzie remont i przebudowa wymagać będzie dużych nakładów, więc nie za rok, ale na pewno za kilka lat tam się będziemy spotykać i świętować.
Temu przedświątecznemu spotkaniu towarzyszyły tradycyjne już warsztaty rękodzielnicze i kiermasz lokalnych produktów. Organizatorzy składają szczególne podziękowania dla sołtysa Osieka Dariusza Olszaka oraz Jakuba Malinowskiego i Andrzeja Paryły za nieocenioną pomoc w przewożeniu i montażu domków wystawowych. Dziękujemy również gminnym szkołom za zaangażowanie w konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową.
Więcej zdjęć można zobaczyć na:
facebookowym profilu gminy Lubin
Urząd Gminy w Lubinie,
ug.lubin.pl/pachnace-cynamonem-tradycje-bozonarodzeniowe/
Autor: krystian