Przedszkolaki z Raszówki uczą się o pszczołach od lokalnego pszczelarza
W Przedszkolu im. Jana Pawła II w Raszówce obchodzono Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji przedszkolaki miały wyjątkową okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez lokalnego pszczelarza Andrzeja Wawryka.
  1. Znaczenie pszczół dla środowiska
  2. Rola królowej pszczelej
  3. Prezentacja sprzętu pszczelarskiego
  4. Degustacja miodu

Podczas obchodów Światowego Dnia Pszczół przedszkolaki dowiedziały się o kluczowej roli pszczół w ekosystemie oraz ich znaczeniu dla człowieka. Andrzej Wawryk, lokalny pszczelarz, przybliżył dzieciom tajniki pracy pszczelarza oraz opowiedział o niezwykłych walorach miodu i innych produktów pszczelich.

Jednym z najważniejszych punktów spotkania było omówienie roli matki pszczelej, zwanej królową. Pszczelarz wyjaśnił, że to właśnie królowa jest sercem każdej rodziny pszczelej, zapewniając harmonię i ciągłość roju. Dzięki swojemu długowiecznemu życiu, trwającemu nawet do 5 lat, matka pszczela odgrywa kluczową rolę w organizacji i integracji pszczół w ulu.

Duże zainteresowanie wzbudziła także prezentacja sprzętu pszczelarskiego. Dzieci miały okazję przymierzyć kapelusz pszczelarski oraz zobaczyć dymkę (podkurzacz), ramkę i dłuto, które są nieodłącznymi narzędziami w pracy pszczelarza. Andrzej Wawryk opowiedział również, że właściwy kolor ubrań pszczelarskich jest istotny, gdyż pszczoły najlepiej reagują na jasne barwy, a ciemne mogą wywołać ich agresję.

Podczas zajęć edukacyjnych przedszkolaki miały również okazję zobaczyć, jak wygląda ul od środka. Dzieci dowiedziały się, że pszczoły odgrywają kluczową rolę w zapylaniu kwiatów, co wpływa na różnorodność smaków w naszej diecie oraz dostępność witamin i składników odżywczych pochodzących z warzyw i owoców.

Na zakończenie spotkania, dzieci degustowały pyszny miód z pasieki pana Andrzeja, a także obiecały, że będą pracowite jak pszczółki i zawsze będą sprzątać po sobie w domu oraz w przedszkolu.

Spotkanie zorganizowane w Przedszkolu im. Jana Pawła II miało na celu uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi i przyrody. Dzięki takim inicjatywom, dzieci mogą zrozumieć, jak istotna jest rola pszczół w ekosystemie i być może w przyszłości same zdecydują się na pracę z tymi niezwykłymi owadami.


Źródło: Gmina Lubin