Policja ostrzega przed nową falą oszustw internetowych. Fałszywe wiadomości SMS i e-maile stają się coraz powszechniejsze, a nieświadome osoby mogą paść ofiarą kradzieży danych bankowych. Zobacz, jak się chronić!
- Nie klikaj w nieznane linki.
- Sprawdzaj podejrzane wiadomości.
- Weryfikuj prośby o pożyczki od znajomych.
- Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa online.
Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymywania podejrzanych wiadomości SMS lub e-mail. Coraz częściej przestępcy podszywają się pod firmy energetyczne, banki czy nawet znajomych, by wyłudzić dane do logowania i okraść nasze konta bankowe.
Fałszywe wiadomości o rzekomych niedopłatach za energię elektryczną to jeden z najczęstszych trików stosowanych przez oszustów. Kliknięcie w dołączony link może skutkować przekierowaniem na stronę łudząco podobną do strony bankowej, gdzie po wprowadzeniu danych logowania przestępcy zyskują pełny dostęp do konta. Warto pamiętać, że prawdziwe firmy nigdy nie proszą o wprowadzenie danych w taki sposób.
Zjawisko oszustw metodą "na BLIK" również staje się coraz bardziej powszechne. Oszuści podszywają się pod naszych znajomych, wysyłając prośby o pożyczkę. Nieświadome osoby generują kody BLIK w swoich aplikacjach bankowych i przekazują je oszustom, którzy natychmiast wypłacają pieniądze w bankomatach. W przypadku otrzymania takiej wiadomości, zawsze warto skontaktować się telefonicznie ze znajomym, by potwierdzić autentyczność prośby.
Wielokrotnie ostrzegaliśmy przed metodami oszustw internetowych, ale problem nadal narasta. Technik jest wiele, ale cel zawsze ten sam – wyłudzenie danych i kradzież pieniędzy. Pamiętajmy, by nigdy nie klikać w linki z nieznanych źródeł i zawsze weryfikować otrzymane wiadomości. Oszuści często stosują presję czasu, grożąc na przykład wyłączeniem prądu, co ma skłonić nas do szybkiego działania.
Policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci: nie udostępniajmy swoich danych osobowych i logowania, nie klikajmy w podejrzane linki i bądźmy czujni na wszelkiego rodzaju podejrzane wiadomości. Tylko w ten sposób możemy chronić nasze dane i pieniądze przed cyberprzestępcami.
asp. szt. Krzysztof Pawlik, zastępca Oficera Prasowego KPP w Lubinie
Źródło: Policja Lubin