Jeżeli mieszkasz w Lubinie, to możesz cieszyć się spokojnym życiem w otoczeniu malowniczych krajobrazów i z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Aby jednak tak było, musisz najpierw zabezpieczyć swoją przyszłość finansową. Zdarzenia losowe mogą zaskoczyć każdego – także ciebie bez względu na to jak skrupulatnie planujesz swoje życie. Na szczęście istnieje sposób na to, by spać spokojnie i zapewnić sobie koło ratunkowe, gdy nie wszystko ułoży się po twojej myśli.
Mieszkasz w Lubinie? Ciesz się życiem i zabezpiecz swoją przyszłość
Wielu ludzi Lubina żyje chwilą obecną, nie martwiąc się o przyszłość. Lubinianie planują weekendowe wypady nad Zalew Lubiński, spotkania na rynku czy rodzinne spacery po Parku Wrocławskim. Nie ma w tym nic złego – umiejętność cieszenia się codziennymi przyjemnościami to przepis na szczęśliwe życie.
Jednak warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o przyszłości swojej rodziny oraz zrozumieć znaczenie stabilności finansowej. To poczucie związanego z nią spokoju pozwala w pełni korzystać z uroków miasta i codziennych przyjemności bez martwienia się o to, co przyniesie jutro.
Środki na wypadek choroby
Poważna choroba to problem zdrowotny i często również finansowy. Koszty leczenia, rehabilitacji czy specjalistycznych konsultacji mogą poważnie obciążyć domowy budżet.
Zabezpieczeniem na wypadek choroby mogą być np. fundusze, zaskórniaki na tzw. czarną godzinę. Muszą one być jednak na tyle duże, aby pokryć koszty leczenia oraz bieżące wydatki w czasie, gdy choroba uniemożliwi ci zarabianie pieniędzy. Warto także pomyśleć o prywatnym pakiecie medycznym, który zapewnia szybki dostęp do specjalistów.
W sytuacji, gdy zachorujesz – np. na nowotwór – nieoceniona może okazać się także polisa na życie. By zapewnić ci wypłatę odszkodowania, powinna ona obejmować zabezpieczenie również na wypadek poważnego zachorowania. Taka polisa gwarantuje np. pokrycie kosztów leczenia czy transportu medycznego. To ważne, gdyż mieszkańcy mniejszych miast, takich jak Lubin, często muszą dojeżdżać do większych ośrodków medycznych na specjalistyczne konsultacje czy zabiegi.
Środki na wypadek utraty zdolności do pracy
By nie stracić płynności finansowej w przypadku, gdy nie będziesz w stanie pracować, zaleca się zgromadzenie „funduszu awaryjnego”. Warto, aby była to taka suma, która pozwoliłby ci utrzymać się przez 3 miesiące.
Jednak, jeżeli na skutek nieszczęśliwego zrządzenia losu okaże się, że nie będziesz w stanie pracować dłużej (np. ze względu na przewlekłą, poważną chorobę), środki te mogą okazać się niewystarczające. I w tym przypadku sytuację twoją i twojej rodziny może uratować odpowiednia polisa na życie. Z umowy zawartej z ubezpieczycielem musi jednak wynikać, że zapewni ci on wypłatę świadczenia na wypadek utraty zdolności do pracy. Środki z polisy pomogą ci wtedy pokryć bieżące wydatki, aby twoja rodzina nie straciła płynności finansowej. Dzięki nim zapłacisz np. za rachunki, przedszkole i spłacisz raty kredytu.
Zabezpieczenie przyszłości finansowej bliskich
Jak zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę? Najłatwiejszym sposobem jest wykupienia ubezpieczenia na życie. Dzięki niemu, w przypadku twojej śmierci, bliscy otrzymają świadczenie, które pomoże im pokryć bieżące wydatki, spłacić ewentualne zadłużenie (np. kredyt hipoteczny) oraz zorganizować życie na nowo.
Wybierając polisę, warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość składki, ale przede wszystkim na zakres ochrony. Dobre ubezpieczenie powinno zabezpieczać rodzinę przynajmniej w przypadku:
- śmierci ubezpieczonego,
- jego trwałego inwalidztwa,
- poważnej choroby,
- niezdolności do pracy.
Jak wybrać dobrą polisę na życie?
Wybierając ubezpieczenie, nie kieruj się wyłącznie ceną. Najtańsza polisa może nie zapewniać wystarczającej ochrony – jej zakup będzie mijać się z celem. Jednocześnie najdroższa oferta nie zawsze będzie najlepsza. Nie musisz płacić za rozszerzenia polisy i za dodatkowe opcje, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, przeanalizuj:
- zakres ochrony polisy, czyli jakie zdarzenia są objęte ubezpieczeniem (np. śmierć ubezpieczonego, członka rodziny, trwałe inwalidztwo);
- wysokość odszkodowania – zastanów się, czy świadczenie przysługujące w konkretnej sytuacji (np. zachorowania na nowotwór) będzie dla ciebie wystarczające;
- wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – są to sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania;
- okres karencji – to czas, podczas którego ubezpieczyciel nie wypłaci ci odszkodowania, mimo że dojdzie do sytuacji wskazanej w warunkach umowy zawartej ubezpieczycielem.
By wybrać ofertę dopasowaną do twoich możliwości finansowych, a zarazem odpowiadającą potrzebom twoim i twojej rodziny, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. Dowiedzie się też, co to jest ubezpieczenie na życie i dożycie i zdecyduj, która opcja będzie dla ciebie korzystniejsza.
Zadbaj o swoją przyszłość już dziś. Odpowiednie zabezpieczenie finansowe, zarówno w postaci oszczędności, jak i dobrze dobranego ubezpieczenia na życie, pozwala cieszyć się urokami Lubina bez zbędnych zmartwień. Dlatego żyj chwilą i nie martw się o przyszłość, ale wcześniej stwórz poduszkę bezpieczeństwa na wypadek nieszczęśliwych zrządzeń losu.