Stare polskie przysłowie mówi, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Jeśli rzeczywiście ma ono zastosowanie w życiu, to w zakresie ochrony przeciwpożarowej możemy być spokojni o bezpieczeństwo młodego pokolenia. Zarówno uczniowie szkół podstawowych najniższych klas, jak i ich starsi koledzy wykazali się bardzo dobrą, wręcz specjalistyczną wiedzą w turnieju „Młodzież zapobiega pożarom”.

Co jest niezbędnym czynnikiem palenia się: tlenek węgla, dwutlenek węgla czy też tlen? Ile razy w roku należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych od palenisk opalanych paliwem stałym (na przykład węglem) w budynku mieszkalnym : co najmniej raz w miesiącu, co najmniej 2 razy, co najmniej 4 razy? W obrębie pożaru ciepło rozchodzi się dzięki zjawisku: dyfuzji, promieniowania cieplnego, konwekcji i przewodności cieplnej, czy też parowania nagrzanych cieczy w wyniku płomienia?

To tylko przykłady pytań, na które odpowiadali uczestnicy naszych gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej podzielony był na dwie grupy wiekowe: szkoły podstawowe klasy I-VI oraz szkoły podstawowe klasy VII-VIII i gimnazja. Wyniki testów napawają bardzo dużym optymizmem, bowiem okazało się, że młodzież wie bardzo dużo na ten temat. W starszej grupie wiekowej laureat popełnił tylko jeden błąd w odpowiedzi na 30 pytań.

– W konkursach wiedzy pożarniczej biorę udział od 4 klasy szkoły podstawowej – mówił Paweł Polański zwycięzca w drugiej grupie wiekowej. – Trzy razy udało mi się osiągnąć bardzo dobre wyniki i reprezentowałem Gminę Lubin w konkursie powiatowym- także z dobrymi rezultatami. Moja mama, chrzestny i inne osoby z rodziny są związane ze strażą, więc to dla mnie temat oczywisty.

Gratulacje i specjalne dyplomy uczestnikom konkursu wręczał Eryk Górski komendant Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie: – Bardzo wam gratuluję, widzę że wiedze macie ogromną wiec pozostaje życzyć jeszcze szczęścia w kolejnych eliminacjach. To bardzo budujące, że młode pokolenie często lepiej niż dorośli umie sobie poradzić w sytuacjach kryzysowych i zagrażających życiu.

29 marca odbędzie się Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej. Gminę Lubin będą tam reprezentowali laureaci pierwszych i drugich miejsc poszczególnych kategorii wiekowych, czyli: Martyna Denko, Oskar Kłos, Paweł Polański i Patrycja Maślej. Poniżej publikujemy wyniki finałowych rozgrywek wraz z pełna punktacją.

(SR)

W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

 

I grupa wiekowa (szkoły podstawowe klasy I-VI)

Martyna Denko – SP Krzeczyn Wielki – 18 pkt.

Oskar Kłos – SP Szklary Górne – 15 pkt.

Martyna Paluch – SP Szklary Górne – 14 pkt. + 2

Alicja Werbna – SP Krzeczyn Wielki – 14 pkt. + 0

Szymon Rojek – SP Szklary Górne – 7 pkt.

II grupa wiekowa (szkoły podstawowe klasy VII-VIII i gimnazja)

  1. Paweł Polański – Gimnazjum w Lubinie- 29 pkt.
  2. Patrycja Maślej – SP Niemstów 27 pkt.
  3. Jakub Skibik – SP Raszówka – 19 pkt + 4
  4. Dawid Herejczak – Gimnazjum w Lubinie- 19 pkt.+ 3
  5. Kacper Radulewicz – SP Niemstów – 18 pkt.
  6. Adrian Jaszczyszyn – SP Krzeczyn Wielki – 16 pkt.
  7. Alicja Jaszczyszyn – SP Krzeczyn Wielki – 15 pkt.
  8. Zofia Kwapisz – SP Szklary Górne – 13 pkt.
  9. Mateusz Stodółka – SP Szklary Górne – 13 pkt.
  10. Natalia Wójtowicz – SP Szklary Górne – 11 pkt.
  11. Nikola Koza – SP Raszówka – 11 pkt.