Kiedy sprawdzają się pożyczki krótkoterminowe?

Ostatnimi laty rynek związany z wszelakiego rodzaju pożyczkami bardzo się rozrósł i stał się też różnorodny. Dzięki temu nie musimy już polegać jedynie na rodzinie, znajomych, kasie pożyczkowej w pracy (nie każda firma takową posiada) i na bankach.

Te ostatnie podchodzą do udzielania nawet symbolicznych pod względem wysokości pożyczek bardzo restrykcyjnie - trzeba mieć udokumentowany stały dochód w odpowiedniej wysokości. Banki często nie biorą pod uwagę choćby umów o dzieło, nawet jeśli ktoś zarabia w ten sposób przynajmniej najniższa krajową w każdym miesiącu.

Jednym z ciekawszych produktów finansowych ostatnich czasów są pożyczki krótkoterminowe. Mają one sporo zalet, jednak warto pamiętać o ich specyficznym charakterze.

Na czym polega pożyczka krótkoterminowa?

Najogólniej rzecz ujmując chodzi o to, że tego typu pożyczkę trzeba dość szybko spłacić i to nie na raty, a wpłacając od razu, jednorazowo całą kwotę. Czas na spłatę bywa różny - w zależności od firmy pożyczkowej, ale najczęściej jest to od 30 do 60-65 dni. Jakiekolwiek przedłużenie czasu spłaty lub zmiana jej zasad powoduje zazwyczaj doliczenie odsetek, o których nie mówi pierwsza umowa, a dopiero aneks.

Czy takie pożyczki to zawsze dobre rozwiązanie?

Trzeba pamiętać, że pożyczki krótkoterminowe nie są jedynym rodzajem pożyczek oferowanych przez pożyczkowe firmy pozabankowe. Te ostatnie proponują też często pożyczki, których spłatę można rozciągnąć w czasie i rozbić na określoną liczbę rat. Kiedy więc można bezproblemowo skorzystać z pożyczek krótkoterminowych?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jeśli mamy miesiąc, dwa lub maksymalnie trzy na spłatę takiej pożyczki, jej wysokość nie powinna przekraczać połowy lub 1/3 wysokości naszego wynagrodzenia netto. Jeśli chcemy w miarę bezboleśnie odłożyć niezbędną kwotę na spłatę, powinno nam też zostawać odpowiednio dużo na rachunki i życie.

Czasem jest nam potrzebna niewielka kwota - powiedzmy kilkaset zł - która bez problemu da się spłacić choćby w ciągu jednego miesiąca. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre firmy zastrzegają kwotę minimalną pożyczki krótkoterminowej i może to być np. 1000 zł.

Jeśli jednak potrzeba nam kwoty w wysokości jednego naszego wynagrodzenia, trzeba zastanowić się, czy będziemy ją w stanie spłacić na zasadach pożyczki krótkoterminowej.

Kiedy sprawdza się pożyczka krótkoterminowa?

Po tego typu pożyczkę można bezproblemowo sięgnąć, gdy potrzebujemy pieniędzy dość szybko, właściwie z godziny na godzinę,
jesteśmy w stanie spłacić daną kwotę w krótkim czasie bez sięgania po kolejną pożyczkę.

Zanim skorzysta się z oferty konkretnej firmy pożyczkowej, warto zwrócić też uwagę na pewne rzeczy, jak choćby:

    • minimalna i maksymalna kwota pożyczki krótkoterminowej
    • czy firma narzuca jakieś ograniczenia wiekowe - zdarza się, że pożyczki są udzielane jedynie osobom w wieku produktywnym
    • czy firma sprawdza nowego klienta w rejestrach dłużników - to istotne zwłaszcza, jeśli ktoś przypuszcza, że może znajdować się w takim rejestrze.

Jedno jest pewne - przemyślana pożyczka krótkoterminowa to wygodne rozwiązanie, z którego warto skorzystać, jeśli zaistnieje tak potrzeba.

Więcej informacji

Różne oferty pożyczek krótkoterminowych znajdziesz na stronie https://www.centrumpozyczek360.pl/ - zobacz więcej