UG Lubin: Szacowanie szkód łowieckich

3 min czytania

Długo wyczekiwane rozporządzenie dotyczące szacowania szkód łowieckich zostało już opublikowane. Poprzednie z 2 października 2018 r. utraciło ważność. Rozporządzenie określa m.in. sposoby i terminy zgłaszania szkód łowieckich, sposoby powiadamiania o terminach dokonania oględzin i szacowania ostatecznego szkód łowieckich, szczegółowe procedury ustalania wysokości i wypłaty odszkodowania za szkody łowieckie oraz wzory protokołów oględzin i szacowania ostatecznego.

Zgodnie z rozporządzeniem, właściciel albo posiadacz gruntu rolnego, na którym powstała szkoda łowiecka, zgłasza ją, składając w postaci papierowej albo elektronicznej wniosek o szacowanie szkód łowieckich:

  1. w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia;

  2. w przypadku szkody wyrządzonej przez dziki na łąkach i pastwiskach:

  1. poza okresem wegetacyjnym w terminie umożliwiającym szacowanie szkody przed doprowadzeniem uszkodzonego obszaru do stanu pierwotnego przed rozpoczęciem wegetacji,
  2. w okresie wegetacyjnym w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia.

Następnie dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego zawiadamia poszkodowanego oraz przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego o terminie dokonania oględzin albo szacowania ostatecznego pisemnie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przez krótkie wiadomości tekstowe (SMS). Podobnie zarząd województwa albo Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zawiadamia poszkodowanego o terminie dokonania oględzin albo szacowania ostatecznego pisemnie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przez SMS.

Stan i jakość uprawy, a także jakość płodu rolnego ustala się w 5-stopniowej skali.Wysokość odszkodowania za szkody w uprawach ustala się, mnożąc obszar uprawy, która została uszkodzona, przez procent jej zniszczenia (powierzchnia zredukowana). Ustaloną powierzchnię zredukowaną mnoży się przez plon z 1 ha (rozmiar szkody). Tak ustalony rozmiar szkody mnoży się przez wartość danego płodu rolnego wyrażoną przez jego cenę skupu w regionie powstania szkody, a jeżeli skup nie jest prowadzony przez wartość wyrażoną przez jego cenę rynkową z dnia szacowania ostatecznego szkody w regionie jej powstania” ustalono.

Z kolei Wysokość odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki na łąkach i pastwiskach ustala się na podstawie wartości rynkowej utraconego plonu, odpowiednio siana lub masy zielonej, w danym sezonie wegetacyjnym. Odszkodowanie obejmuje także koszty doprowadzenia uszkodzonego obszaru do stanu pierwotnego; koszty te wylicza się na podstawie aktualnych cen prac agrotechnicznych oraz wartości rynkowej nasion niezbędnych do wysiania”.

Natomiast wysokość odszkodowania za szkody w płodach rolnych ustala się, mnożąc szacunkową masę uszkodzonego płodu rolnego przez jego cenę skupu w regionie powstania szkody, a jeżeli skup nie jest prowadzony przez wartość wyrażoną przez jego cenę rynkową z dnia ostatecznego szacowania szkody w regionie jej powstania, z uwzględnieniem stanu i jakości płodu rolnego.”

Przy szacowaniu ostatecznym szkody w uprawach wymagających zaorania odszkodowanie ustala się, jeżeli szkoda powstała w okresie:

  1. do dnia 30 kwietnia w wysokości 30%,

  2. od dnia 1 maja do dnia 25 maja w wysokości 50%,

  3. po dniu 25 maja w wysokości 85%

wyliczonej wysokości odszkodowania za szkody w uprawach.

Rozporządzenie publikujemy w załączniku.

Odszkodowania rozporządzenie

Urząd Gminy w Lubinie,

ug.lubin.pl/szacowanie-szkod-lowieckich/

Autor: krystian