Policjanci wydziału ruchu drogowego lubińskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej 30 – letniego mieszkańca powiatu lubińskiego, który rozmawiał przez telefon, kierując samochodem osobowym marki Renault. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnej bazie danych okazało się, że jest poszukiwany europejskim nakazem aresztowania za przestępstwa jakich dopuścił się na terenie Niemiec. Zatrzymany trafił wprost do policyjnej celi, a następnie decyzją Sądu Okręgowego w Legnicy został przewieziony do aresztu śledczego.

Policjanci z lubińskiej drogówki pełniąc służbę na terenie miasta, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Renault,  który rozmawiał przez telefon komórkowy w trakcie jazdy. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna ten figuruje jako poszukiwany europejskim nakazem aresztowania, wydanym przez niemieckie organy ścigania. Jak ustalili funkcjonariusze, 30 – letni mieszkaniec powiatu lubińskiego, podejrzany jest o kradzieże samochodów na terenie Niemiec.

Poszukiwany europejskim nakazem aresztowania mężczyzna trafił wprost do policyjnego aresztu, a następnie został przewieziony do Sądu Okręgowego w Legnicy. Wobec zatrzymanego sąd zastosował tymczasowy, siedmiodniowy areszt na czas przygotowania ekstradycji.

Europejski nakaz aresztowania stosuje się od 2004 roku. Zastępuje on długie procedury ekstradycji, które dawniej były stosowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. E.n.a. wydaje się w następstwie przeprowadzenia transgranicznego, uproszczonego postępowania sądowego. Nakaz taki wydany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich, jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

tel. 601 974 322