W Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu odbyło się spotkanie na temat realizacji zadań związanych z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie garnizonu dolnośląskiego. Aplikacja od samego początku cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców. W ciągu trzech lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na Dolnym Śląsku policjanci otrzymali blisko 120 tys. zgłoszeń o zagrożeniach.
We Wrocławiu odbyła się narada służbowa koordynatorów Krajowych Map Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz oficerów prasowych jednostek Policji garnizonu dolnośląskiego. Organizatorem spotkania był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Narada służbowa adresowana była do funkcjonariuszy odpowiedzialnych za koordynowanie realizacji zadań związanych z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz oficerów prasowych, w każdej z jednostek Policji garnizonu dolnośląskiego. Podczas spotkania omówiono regulacje prawne, tematykę związaną z obsługą zgłoszeń dotyczących zagrożeń zaznaczonych przez mieszkańców w aplikacji internetowej - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz promocję aplikacji.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to rozwiązanie z wykorzystaniem sieci Internet, które zostało opracowane przy znaczącym udziale obywateli. Podczas konsultacji społecznych założeń tego przedsięwzięcia to właśnie mieszkańcy, wskazywali swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa.
W wyniku tych spotkań powstała aplikacja składająca się z części statystycznej - prezentującej poziom zagrożenia wybranymi kategoriami przestępstw, wykroczeń, zdarzeń drogowych oraz mapa interaktywna umożliwiająca bezpośrednie działanie użytkownika na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego.
Bezpłatny i anonimowy dostęp do aplikacji oraz ważna problematyka jaką jest bezpieczeństwo, spowodowały, że aplikacja cieszy się od samego początku funkcjonowania dużą popularnością. Niewątpliwie wpływ na taki poziom zainteresowania ma szybkie i rzeczowe podejmowanie działań przez Policję w celu weryfikacji naniesionego przez obywatela zagrożenia, a w przypadku jego potwierdzenia, skutecznej eliminacji.
W ciągu trzech lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na Dolnym Śląsku policjanci otrzymali blisko 120 tys. zgłoszeń / w kraju blisko 1,5 mln/. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło:
- Przekraczania dozwolonej prędkości – 33 tys.
- Nieprawidłowego parkowania – 30 tys.
- Spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 21 tys.
- Niewłaściwej infrastruktury drogowej – 6,7 tys.
W wyniku podejmowanych przez dolnośląskich funkcjonariuszy działań, zarówno na etapie weryfikacji zagrożeń jak i w trakcie ich eliminacji, wyegzekwowano przestrzeganie przepisów także w wielu innych obszarach, których chociażby incydentalne występowanie miało istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Przekazane przez społeczeństwo spostrzeżenia w zakresie występujących zagrożeń skutkowały wieloma przedsięwzięciami, również podejmowanymi przez inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa, których efektem była eliminacja zagrożeń.
podinsp. Krzysztof Zaporowski