Priorytetem działań Policji jest wzmocnienie współpracy ze społeczeństwem. Doskonałymi do tego narzędziami są Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja Moja Komenda. Dzięki „Mapie”, która funkcjonuje już 3 lata, mieszkańcy naszego powiatu ale i całego kraju mogą zgłaszać miejsca, które według nich są zagrożone, z kolei Moja Komenda umożliwia w bardzo szybki sposób znalezienie swojego dzielnicowego oraz najbliższą jednostkę Policji. Zachęcamy do korzystania z tych nowoczesnych form kontaktu

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, którą należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa można znacznie lepiej dyslokować siły, lepiej zadaniować policjantów, także dzielnicowych, oraz skuteczniej współpracować z innymi instytucjami w rozwiązywaniu problemów ważnych dla obywateli.

To narzędzie funkcjonuje już 3 lata. Dzięki niemu mieszkańcy naszego powiatu, mogą zgłaszać miejsca, które według nich są zagrożone. Narzędzie to ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa ludzi. Za pomocą Internetu mogą oni podpowiadać policjantom gdzie np. nocują bezdomni, albo w którym miejscu są źle ustawione znaki drogowe, gdzie kierowcy nie przestrzegają ograniczeń prędkości i wiele innych.

Od początku funkcjonowania „Mapy” w powiecie lubińskim, odnotowano ponad 3 tysiące zgłoszeń, z czego potwierdzono 54% naniesionych zagrożeń, eliminując jednocześnie wskazywane przez mieszkańców negatywne zjawiska mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo. Zgłoszenia dotyczyły one głównie spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczania dozwolonej prędkości przez kierowców aut i niewłaściwego parkowania.

„Mapa” jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, a jej obsługa jest bardzo prosta.

Aby funkcjonariusze byli bliżej mieszkańców, powstała aplikacja Moja Komenda, która zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe dzielnicowych KPP w Lubinie, jak również w całym kraju. Jest ona bardzo łatwa w obsłudze. Pozwala jednym kliknięciem ustalić kontakt do swojego dzielnicowego. Wystarczy wpisać adres, aby sprawdzić, który policjant odpowiada za dany rewir. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu i nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. Moja Komenda dostępna jest na telefony z Android i iOS. Usługa jest bezpłatna.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jak i Moja Komenda nie służą do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z oficerem dyżurnym policji pod numerem alarmowym 112.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

tel. 601 974 322