We wtorek 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione równo 20 lat temu w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu.

Inicjatorzy wierzą, że dzięki wspólnym działaniom możemy nie tylko budować większą świadomość onkologiczną ale także pokonywać problemy związane z wczesną diagnostyką, leczeniem i opieką paliatywną. Światowy Dzień Walki z Rakiem ma na celu zmniejszenie śmiertelności z powodu nowotworów zarówno dzięki działaniom edukacyjnym jak i oddziaływaniu na decydentów pracujących w ochronie zdrowia.

Przy okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem wiele organizacji i instytucji zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących obchodom tego dnia. Celem jest edukacja zdrowotna społeczeństwa, mająca przekonać o korzyściach z profilaktyki.

Każdego roku aż 164 tysięcy osób w Polsce dowiaduje się, że cierpi na nowotwór. W ciągu roku na raka umiera 100 tysięcy pacjentów. To najnowsze dane Krajowego Rejestru Nowotworów. Okazuje się, że nowotwory złośliwe to wciąż druga przyczyna zgonów w Polsce.

Aktywność fizyczna jest jednym z ważnych elementów trybu życia, który wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Przyczynę blisko 30 proc. nowotworów stanowi dieta. Niewłaściwy sposób odżywiania jest drugim, po paleniu tytoniu elementem naszego codziennego życia mającym duży wpływ na ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Zaleca się ograniczenie spożywania czerwonego mięsa. Może być ono częścią zdrowej, zbilansowanej diety, ale nie można go jeść codziennie. Badania dowodzą, że spożywanie nadmiaru soli w diecie oraz żywności w nią bogatej może być przyczyną rozwoju raka żołądka.

(RED)