Czym się kierować, wybierając nożyce do żywopłotu?

Nożyce do żywopłotu to narzędzie, które znacznie ułatwia przycinanie gałązek i krzewów na Twoim podwórku. Zanim jednak je zakupisz, warto wiedzieć, jakie rodzaje są dostępne oraz jakie parametry musisz wziąć pod uwagę. Dzięki temu wybierzesz narzędzie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Do czego służą nożyce do żywopłotu?

Wydawałoby się, że pytanie jest banalnie proste, bo to czego mogą służyć, jeśli nie do żywopłotu? Oczywiście ich głównym zadaniem jest przycinanie i formowanie żywopłotów, a także przeróżnych, ozdobnych krzewów. Ponadto z powodzeniem sprawdzą się do przycinania zwartych grup roślinnych, a nawet do cięcia gałązek czy przycinania młodych drzewek. Cięcie krzewów ma za zadanie nie tylko nadać im odpowiedni wygląd, ale też wpłynąć na ich prawidłowy wzrost i zagęszczenie. Dzięki nożycom, a zwłaszcza ich elektrycznym czy spalinowym wersjom, możesz zrobić to szybciej i wygodniej.

Rodzaje nożyc do żywopłotu

Jeśli chodzi o narzędzia ogrodowe do przycinania żywopłotu, wyróżnia się cztery główne rodzaje nożyc:


  • Nożyce ręczne – jest to inna nazwa dla popularnego sekatora. Wykorzystuje się go raczej do przycięcia pojedynczych gałązek czy grubszych łodyg niż do całych żywopłotów. Po pierwsze, dlatego że trzeba by było poświęcić masę czasu i energii na takie przycinanie, a po drugie, dlatego że nie będziesz w stanie zrobić tego precyzyjnie i równo za pomocą ręcznych nożyc.
  • Nożyce do żywopłotu spalinowe – polecane są zwłaszcza do większych terenów. Chętnie wykorzystywane są przez pracowników zakładów zieleni miejskiej do dbania o krzaki na terenie miast. Ich sporą wadą jest duży hałas oraz emisja szkodliwych spalin.
  • Nożyce do żywopłotu elektryczne – ich zaletą jest cicha praca oraz brak spalin. Mają jednak sporą wadę – kabel, który ogranicza ich możliwości i utrudnia mobilność. W związku z tym najczęściej wykorzystywane są na małych i średnich działkach – wszędzie tam, gdzie możesz sięgnąć na kablu lub z dodatkowym przedłużaczem.
  • Nożyce do żywopłotu akumulatorowe – można powiedzieć, że jest to pewien kompromis między urządzeniami spalinowymi i elektrycznymi. Wyróżnia je bowiem mobilność tych pierwszych, a także cicha praca i ekologiczność tych drugich. Ponadto są one stosunkowo niedrogie, jednak ich funkcjonalność ogranicza pojemność akumulatora i czas pracy.

Jakie parametry nożyc do żywopłotu są najważniejsze?

Niezależnie od tego, czy wybierasz elektryczne, spalinowe czy akumulatorowe nożyce do żywopłotu, jednym z ważniejszych parametrów będzie moc, która ma duży wpływ na ich wydajność.

Przycinanie żywopłotu niejednokrotnie zajmuje dużo czasu. Aby praca była w miarę wygodna i sprawna, urządzenie nie może być zbyt ciężkie. Im niższa waga, tym lepiej. Istotny będzie także wygodny uchwyt, który zapewni bezproblemową pracę na dłuższy czas. Warto sprawdzić, czy urządzenie ma uchwyt jednoręczny czy oburęczny. Może się to przydać, gdy chcesz wydłużyć ich zasięg. Istotne jest też, by uchwyt dawał możliwość pracy w pionie i poziomie – musi być więc ruchomy. Sprawdź, czy nożyce mają specjalną osłonkę, która ochroni Cię przed odpryskami gałęzi.

Na wydajność i jakość cięcia wpływ będzie miało też samo ostrze nożyc. Noże muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal nierdzewna, wykrawana laserowo i szlifowana diamentowo. Dzięki temu będą bardziej odporne na duże obciążenia, a praca z nimi będzie przyjemniejsza. W zależności od tego, jak szeroki masz żywopłot, musisz wybrać noże odpowiedniej długości.

Na koniec warto też sprawdzić, czy nożyce do żywopłotu mają szybki hamulec noży oraz osłonę na czubku. Wpłynie to nie tylko na Twoje bezpieczeństwo, ale i ochroni same urządzenie przed uszkodzeniem.