To już kolejna ofiara oszustwa metodą „na fałszywego pracownika banku”. Przestępcy namówili pokrzywdzoną na zaciągnięcie dwóch kredytów, każdy po 20 tysięcy złotych. Następnie pieniądze wypłacili. Udało im się to, ponieważ pokrzywdzona zainstalowała na ich prośbę program AnyDesk - aplikację do zdalnego pulpitu. Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność. Nie instalujmy nic na swoich telefonach, dając wolną rękę złodziejom, którzy wykorzystają każdą okazję, aby nas okraść.

Policjanci z lubińskiej komendy przyjęli kolejne już zgłoszenie od mieszkanki Lubina, która padła ofiarą przestępstwa internetowego. Jak się okazało, 26 – latka odebrała telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako pracownik jednego z banków. Oszust poinformował swoją ofiarę, że dzwoni z działu bezpieczeństwa i że jej konto bankowe zostało zablokowane. Mężczyzna oświadczył, że pomoże kobiecie, ale musi ona na swoim telefonie zainstalować program o nazwie AnyDesk - aplikację do zdalnego pulpitu. Przestępca namówił 26 – latkę, aby zaciągnęła dwa kredyty w kwocie 20 tysięcy każdy. A następnie mając już dostęp do konta pokrzywdzonej dzięki aplikacji, wypłacił całą sumę, czyli 40 tysięcy złotych.

Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność. Nie wierz każdej osobie, która dzwoni i przedstawia się za pracownika instytucji – banku, policji, prokuratury, sanepidu itp. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do każdej osoby, która dzwoni z informacją o zagrożonej gotówce w banku, włamania na konto itp. historie. Rozłącz się i zadzwoń do swojej placówki bankowej. Tylko Twoja ostrożność i weryfikacja każdej wiadomości może Cię ustrzec przed utratą oszczędności. Naszą czujność powinno wzbudzić to, że osoba po drugiej stronie prosi nas o podawanie numeru karty bankomatowej, informacji o naszych środkach finansowych w banku, oszczędności trzymanych w domu, wypłatę pieniędzy lub zaciąganie pożyczek i przekazywanie ich fałszywym policjantom, adwokatom lub prokuratorom, czy przedstawicielowi notariusza.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322