UG Lubin: Szydełkowa reaktywacja i uroczyste otwarcie Kordonkowego Szlaku w Pieszkowie

2 min czytania

Mieszkanki Pieszkowa we współpracy z Radą Seniorów gminy Lubin zrobiły na szydełkach kolorowe, wełniane opaski. Za zgodą nadleśnictwa ubrano w nie drzewa i wytyczono tym samym Kordonkowy Szlak, który z powodzeniem można pokonywać pieszo lub rowerem.

Dwa lata temu w Pieszkowie ubrano drzewa w wełniane i odblaskowe opaski na dwóch dość niebezpiecznych zakrętach. Dzięki temu poprawiło się bezpieczeństwo, ale udało się także zintegrować mieszkańców, więc tylko kwestią czasu było zainicjowanie kolejnych przedsięwzięć.

Nieformalna grupa z Pieszkowa pod nazwą Szydełkowa Reaktywacja” wzięła udział w XII Lokalnym Konkursie Grantowym Działaj lokalnie i ekologicznie” i pozyskała pieniądze na realizację projektu społecznego Kordonkowy Szlak”.

Było to duże przedsięwzięcie, w które oprócz mieszkańców Pieszkowa, zaangażowała się liczna grupa seniorów. Zorganizowano warsztaty, podczas których szydełkowano tak zawzięcie, że zamiast planowanego udekorowania siedmiu drzew ubrano ich aż jedenaście.

Gratuluję nietuzinkowego pomysłu. Słyszymy coraz częściej o ubrankach dla zwierząt, ale w ubieraniu drzew jesteśmy chyba pierwsi w Polsce- mówił podczas uroczystej inauguracji projektu wójt Tadeusz Kielan.

Szydełkowania podjęło się ponad dwadzieścia pań. Potem z drabiną wspinano się na drzewa i wytyczano Kordonkowy Szlak. Prowadzi on z centrum Pieszkowa przez las w okolicach Gorzelina aż do nowo powstałej drogi Chróstnik Osiek i ma około pięciu kilometrów długości.

Dodatkowo przygotowano specjalną tablicę informacyjną prezentującą miejsca warte zobaczenia w okolicach Pieszkowa i trasę Kordonkowego Szlaku.

Często na tym rozwidleniu rowerzyści szukali w telefonicznych aplikacjach dalszej trasy, teraz będą już wiedzieli gdzie się kierować mówi Renata Jędrak, sołtys Pieszkowa i inicjatorka projektu. Bardzo się cieszę, że udało nam się zrealizować nasz, trochę zwariowany pomysł. Dziękujemy seniorom za spontaniczną reakcję i pomoc w szydełkowaniu. W imieniu grupy dziękuję także pracownikom Fundacji Wrzosowa Karina za merytoryczne wsparcie oraz wójtowi oraz leśniczemu z Raszówki za wyrażenie zgody na przeprowadzenie tych artystycznych działań na terenach należących do gminy Lubin i lasach leśnictwa.

Ten projekt bardzo nam się spodobał i stanowi innowacyjny produkt turystyczny, który warto jest promować. Gratulujemy kreatywności i twórczego zaangażowania mówiła Marta Kuc z Fundacji Wrzosowa Kraina.

Projekt finansowany był ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Urząd Gminy w Lubinie,

ug.lubin.pl/szydelkowa-reaktywacja-i-uroczyste-otwarcie-kordonkowego-szlaku-w-pieszkowie/

Autor: krystian