Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lubin

Od kilku miesięcy przestępcy wykorzystują nowe metody oszustw na serwisie OLX. Jedna z popularnych metod polega na skontaktowaniu się z ofiarą za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Oszust twierdzi, że dokonał zakupu i wysyła link, który rzekomo ma prowadzić do systemu płatności OLX. Oczywiście tak się nie dzieje, a z kont pokrzywdzonych znikają pieniądze.

W praktyce ofiara trafia na fałszywą stronę, stworzoną do wyłudzania danych kart płatniczych. Przestępca tłumaczy, że musi to zrobić, aby odebrać pieniądze za sprzedaż. Niestety ta metoda jest bardzo skuteczna, gdyż kolejne podobne zgłoszenie przyjęli lubińscy funkcjonariusze, a z pokrzywdzonych szybko znikają pieniądze.

Oszuści mają nową metodę. Mieszkanka Lubina zgłosiła, iż wystawiła na sprzedaż sofę o wartości 500 złotych. Otrzymała fałszywy link do InPostu, gdzie musiała wybrać przesyłkę oraz ją opłacić. Na specjalnie spreparowanej stronie mogła zapłacić jedynie za pośrednictwem karty płatniczej, po podaniu jej pełnych danych – i tutaj powinna się każdemu zapalić czerwona lampka…Jeżeli ktoś chce od nas pełne dane karty – to może być oszustwo.

Niestety 44 – latka podała wszystkie dane i w ten sposób straciła ponad 5 tysięcy złotych.

Przypominamy!!! Jeżeli umieszczamy ogłoszenia na portalach to zdecydujmy się na sprzedaż wyłącznie przy bezpośrednim kontakcie z kupującym lub poprzez bezpieczną transakcję za pośrednictwem tych serwisów. Do wewnętrznych systemów płatności nigdy nie trafiamy poprzez link wysłany przez kupującego. Własnoręcznie nawigujemy po serwisie, aby sprawdzić, czy wpłaty rzeczywiście dokonano. W przypadku płatności OLX, etykieta przesyłki nie zostanie wygenerowana, jeżeli kupujący nie dokona wpłaty. Serwis sam nas o tym fakcie poinformuje.

Chrońmy swoje dane i nie dajmy się oszukać!!!

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Telefon: 601 974 322