Jak prowadzić kursy BHP w pandemii?

Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Pracy, na pracodawcy ciąży obowiązek zorganizowania kursu BHP wstępnego oraz okresowego dla wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Sytuacja związana z pandemią SARS-CoV-2 pozwala jednak na pewne ustępstwa w tej kwestii. Jakie?

Jak przeprowadzane są wstępne szkolenia BHP w czasie pandemii?

W związku z pandemią koronawirusa w Polsce wprowadzony został zakaz organizowania i udziału w zgromadzeniach, spotkaniach i zebraniach. Warto jednak podkreślić, że wstępne kursy BHP zostały wyłączone z ograniczeń i istnieje możliwość organizowania ich w formie stacjonarnej. Jest ona obowiązkowa dla pracowników zatrudnianych na stanowisku robotniczym oraz na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych. Dotyczy to także osób, które przenoszone są na wyżej wymienione pozycje. Obowiązek odbycia stacjonarnego szkolenia wstępnego ciąży także na uczniu oraz studencie, który rozpoczyna praktykę. Konieczne jest zadbanie o reżim sanitarny podczas organizowania spotkań tego typu. Zgodnie z wszelkimi zasadami kursy BHP we Wrocławiu prowadzą specjaliści z gdbhp.pl. Dla pozostałych grup pracowników można przeprowadzić szkolenia w formie zdalnej, za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Czy organizuje się okresowe szkolenia BHP, gdy trwa pandemia?

W czasie pandemii koronawirusa zawieszono obowiązek przeprowadzania okresowych szkoleń BHP na wszystkich stanowiskach. Kursy, których okres przypadałby w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, a także w okresie 30 dni od dnia odwołania go, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii. Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego konieczne jest przeprowadzenie szkoleń okresowych BHP w czasie 60 dni. Po upływie tego terminu stracą one swoją ważność, gdy nie zostaną odbyte. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu kursy są wyłączone z wyżej wspominanego zakazu dotyczącego zgromadzeń, spotkań i zebrań. Dopuszcza się więc przeprowadzanie ich stacjonarnie z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych, jak i zdalnie, przez Internet. Warto zaznaczyć, że dla wielu pracodawców zorganizowanie kursów BHP w czasie pandemii jest bardzo ważne. Chcą oni, by pracownicy mieli aktualną wiedzę związaną z bezpieczeństwem i higieną pracy. Mogą także obawiać się, że przeprowadzenie szkoleń wszystkich zatrudnionych osób po zakończeniu stanu epidemii będzie niemożliwe z powodu braków kadry szkoleniowej.

Co to znaczy „reżim sanitarny”?

Wspomniano wcześniej, że przeprowadzanie kursów BHP w formie stacjonarnej możliwe jest przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Co to oznacza? Przede wszystkim ważne jest, aby wszyscy uczestnicy spotkania mieli prawidłowo założone maseczki ochronne oraz zachowywali dystans co najmniej 1,5 metra od siebie. Ponadto konieczne są częste mycie i dezynfekcja rąk. Miejsca, w których przebywają uczestnicy kursu BHP, powinny być odkażone przed rozpoczęciem spotkania oraz po jego zakończeniu. Sala powinna być regularnie wietrzona. Najlepiej pozostawić otwarte okna przez 2 godziny przed rozpoczęciem szkolenia. Dodatkowo, gdy w pomieszczeniu nie ma mechanicznej wentylacji, konieczne jest wietrzenie co godzinę, przez minimum 10 minut. Osoby, które mają gorączkę, kaszel czy duszności nie powinny być wpuszczone na szkolenie BHP organizowane w formie stacjonarnej.