Rozwód a opieka nad dzieckiem — o czym musisz wiedzieć?

Rozwód to ciężki czas, zarówno dla skłóconych małżonków, jak i dziecka. Po rozwodzie zmienia się całe życie, a relacje z rodzicami ulegają przekształceniu. Kwestia opieki rodzicielskiej to podstawa dalszego funkcjonowania naszej pociechy.

Kto dostanie prawo do opieki nad dzieckiem?

Skonfliktowani małżonkowie w trakcie sprawy rozwodowej będą musieli podjąć bardzo trudne rozmowy. Opieka nad dzieckiem to dla wielu rodziców kwestia najważniejsza, jednak przeżywając silne emocje, nie zawsze zdarza się, że skłóceni małżonkowie będą w stanie usiąść przy jednym stole i dojść do zgody w kwestii opieki nad potomkiem. Takie porozumienie jest jednak wskazane, i może małżonkom zaoszczędzić wielu trudności. Z zasady sąd powinien brać pod uwagę ustalenia zawarte w porozumieniu, ale może się zdarzyć, że stwierdzi, iż zapisy nie są korzystne dla dziecka. Jeśli rodzice nie mogą się porozumieć, sprawa trafia do sądu opiekuńczego, gdzie ustalane są kwestie związane z opieką. Władza rodzicielska to szerokie zagadnienie, opisane dokładniej na https://adwokatrodzinny.wroclaw.pl/wladza-rodzicielska. Kwestie związane z ustaleniem opieki nad dzieckiem dotyczą wszystkich dziedzin życia codziennego – kontaktów z podopiecznym, decyzyjności, odpowiedzialności wychowawczej, pieczy nad majątkiem itp. Zasadniczo prawo do opieki nad dzieckiem posiada każde z rodziców, jednak w pewnych przypadkach sąd może ograniczyć je jednemu z nich, lub zupełnie ten przywilej odebrać. Często stosowanym rozwiązaniem jest także opieka naprzemienna.

Kiedy ograniczenie prawa do opieki nad dzieckiem?

Sąd może ograniczyć prawo do opieki jednemu z rodziców z kilku względów, a głównym powodem do wydania takiego wyroku jest zawsze dobro dziecka, które bierze się pod uwagę w pierwszej kolejności. Ograniczenie lub odebranie praw rodzicielskich może nastąpić w kilku przypadkach, między innymi na skutek występowania stałej przeszkody (gdy np. jedno z rodziców jest w więzieniu), nadużywania władzy rodzicielskiej, lub działania, które skutkuje zaniedbaniem potrzeb dziecka. Ograniczenie prawa do opieki oraz odebranie praw rodzicielskich może dotyczyć jednego lub obojga rodziców.
Najważniejszą sprawą w przypadku opieki nad dzieckiem jest kwestia jego zamieszkania. Art. 26 Kodeksu Cywilnego jednoznacznie określa, że miejscem, w którym ma przebywać dziecko, jest lokal, gdzie mieszka rodzic, sprawujący nad nim opiekę. Jeśli prawo do opieki przyznane jest obojgu rodzicom, według Kodeksu Cywilnego, miejsce zamieszkania dziecka jest tam, gdzie małoletni „stale przebywa”. Jest to zapis mało konkretny, ponieważ jeśli obydwoje rodziców było zameldowanych w konkretnym miejscu, i jedno z nich się wyprowadziło, nie może ono teoretycznie zabrać dziecka ze sobą.

Opieka naprzemienna – zalety i wady

Ciekawym rozwiązaniem jest opieka naprzemienna, która daje możliwość codziennego przebywania z dzieckiem każdemu z rodziców. Zapis ten dotyczy samego zamieszkania dziecka, oczywiście w przypadku tego rozwiązania, obydwoje rodziców musi posiadać pełnię praw rodzicielskich. Opieka naprzemienna polega na tym, że dziecko w ustalonych okresach czasu mieszka raz u jednego, raz u drugiego opiekuna. Jest to dobre rozwiązanie w kwestii budowania i utrzymywania więzi z obydwojgiem rodziców, jednak może powodować u dziecka dyskomfort związany z częstym przenoszeniem się z miejsca na miejsce.