Zastanawiasz się, jak powstaje porcelana? Co jest potrzebne do jej wyrobu? Jak wygląda produkcja? Co może powstać z porcelany? Wyjaśniamy!
Czym jest porcelana?
Porcelana towarzyszy nam każdego dnia. Najczęściej mamy z nią do czynienia w postaci filiżanki, kubka, talerza, miseczki. Kupujemy również porcelanowe dekoracje do domu i inne elementy wyposażenia. Sklepy z porcelaną znajdują się przy fabrykach, które je produkują, ale kupić ją można również w innych miejscach. Porcelana, szkło stołowe jest do kupienia także online (sprzedajemy.pl), co pozwala wybierać spośród wielu wzorów, kolorów i stylów. Szukając idealnej zastawy, warto sprawdzić Internet również z uwagi na konkurencyjne ceny.
Aby udzielić odpowiedzi na pytanie: „Porcelana – co to jest?” warto zacząć od tego, że jest ona najszlachetniejszym rodzajem białej ceramiki. Co ciekawe, wynaleziono ją w Chinach już w VII wieku, jednak w Europie pojawiła się znacznie później. A z czego produkuje się porcelanę? Jak wygląda proces jej powstawania?
Jak powstaje porcelana?
Porcelana jest wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem. Glinka kaolinowa, nazwana jest tak od miejsca pierwotnego wydobywania, czyli zbocz gór Gaoling w Chinach. Do niej indywidualnie dobiera się pozostałe składniki. To ich proporcje są decydujące – wpływają na finalną jakość wyrobu z porcelany. A jak wygląda produkcja?
Warto wiedzieć, że wytwarzanie produktów z porcelany składa się z kilku etapów. Na początku formuje się wyroby. Do tego służy masa ceramiczna. Dzisiaj coraz częściej wkrada się tu mechanizacja z wykorzystaniem form. Jednak na uwagę zasługuje produkcja ręczna. Po uformowaniu naczyń odstawia się je do wyschnięcia. Drugim etapem produkcji porcelany jest jej wypalanie w bardzo wysokiej temperaturze, bo wynoszącej ponad 900 stopni Celsjusza. Wypalony produkt cechuje się wysoką porowatością, dzięki czemu ma zdolność mocnego pochłaniania glazury. Na pokryciu nią wyrobu polega trzeci etap. Kolejnym krokiem jest wysuszenie wyrobu i jego wypalenie w jeszcze wyższej temperaturze, aby całkowicie wtopiło się szkliwo. Ostatnim krokiem do osiągnięcia finalnego produktu, np. w postaci filiżanki, jest jej udekorowanie i ponowne wypalenie, aby malowanie zostało utrwalone.
Dlaczego porcelana jest nadal popularna?
Co takiego ma w sobie porcelana, że mimo upływu wieków do dziś jest tak ceniona? Wpływa na to przede wszystkim fakt, że wysokiej jakości porcelana jest piękna, bo śnieżnobiała. Porcelanowa zastawa stołowa, kubki i filiżanki prezentują się wyjątkowo na stole. Same względy estetyczne to nie wszystko. Porcelana jest wyrobem o bardzo dobrych właściwościach izolujących. Wyroby są wytrzymałe na czynniki mechaniczne, ścieranie., a także na środki chemiczne, w tym kwasy.
Na wyjątkowość porcelany dawniej wpływ miało to, że była trudno dostępna i droga. Była wyznacznikiem luksusu. Dzisiaj porcelanowa zastanawia i inne wyroby są powszechne. Jednak wciąż zachwycają oraz są ozdobą stołu i domu.