Czym są implanty zębów i komu są polecane?

Implanty zębowe cieszą się rosnącą popularnością jako doskonała metoda uzupełnienia braków uzębienia. Niepełny zgryz nie jest problemem jedynie estetycznym, ale przyczynia się do powstawania trwałych i negatywnych zmian w wyglądzie twarzy, np. warg oraz policzków. Czym są implanty zębów i kiedy warto rozważyć skorzystanie z tego rozwiązania?

Implanty zębów - czym są?

Implantami zębów nazywa się specjalne wkręty przypominające wyglądem śruby, które stosuje się w implantologii poprzez wszczepienie w kość szczęki. Tworzą zastępstwo dla naturalnego korzenia zęba. Nakłada się na nie korony porcelanowe lub ceramiczne, dopasowane odcieniem do pozostałych zębów. Implanty zębów w klinice Supradent Warszawa wykonuje się najczęściej z biokompatybilnego tytanu. To materiał, który jest trwały, odporny na działanie negatywnych czynników zewnętrznych i nie powoduje reakcji alergicznej.

Braki w uzębieniu - przyczyny

Braki w uzębieniu mogą pojawiać się w wyniku niedostatecznej dbałości i braku systematycznej higieny jamy ustnej. Niepoprawne szczotkowanie zębów przyczynia się do rozwoju próchnicy, a zalegające resztki jedzenia stają się pożywką dla bakterii. Niszczą one strukturę zęba, co sprzyja rozwojowi powikłań spowodowanych nieleczoną próchnicą. Może pojawić się zakażenie tkanek miękkich zęba, które powodują zapalenie miazgi. Często efektem tego jest konieczność wykonania leczenia kanałowego. Jeżeli proces jest mocno zaawansowany może okazać się, że jedynym rozwiązaniem pozostaje usunięcie zęba. Czynnikami, które są wskazaniem do wykonania zabiegu są również przebyte urazy i czynniki genetyczne. Ubytki z uzębieniu pojawiają się w wyniku m.in. wykonywania chemioterapii, ciężkich chorób oraz zapalenia przyzębia.

Implanty zębów - komu są polecane?

Implanty zębów polecane są każdej osobie, która zmaga się z problemem niepełnego uzębienia i dyskomfortem, który z tego wynika. Są znacznie lepszym rozwiązaniem niż uzupełnienia protetyczne, ponieważ cechują się większą praktycznością, trwałością i jakością. Warto rozważyć konsultację w gabinecie stomatologicznym, ponieważ szczątkowe lub niepełne uzębienie może powodować wiele negatywnych konsekwencji, m.in.:

  • obniżenie samooceny,
  • sztywność żuchwy,
  • kłopoty z wymową,
  • zanik kości,
  • trudności z gryzieniem i jedzeniem pokarmu,
  • przesuwanie się pozostałych zębów,
  • zapadanie się policzków oraz ust.

Biorąc pod uwagę powyższe konsekwencje warto rozważyć przeprowadzenie zabiegu wstawienia implantów zębowych.

Implanty zębowe - zalety

Implanty zębowe są równie funkcjonalne, jak naturalne zęby. Można w nich normalnie jeść, gryźć bez obawy, że implant wypadnie, ułamie się lub przesunie. Swoim wyglądem niewiele różnią się od naturalnego uzębienia. Są wyjątkowo trwałe. Pielęgnacja nie jest problematyczna, ponieważ po okresie rekonwalescencji przypomina normalną pielęgnację i utrzymanie higieny jamy ustnej. Nie powodują dyskomfortu, a ich założenie nie wymaga ingerencji w pozostałe uzębienie, np. poprzez piłowanie sąsiednich zębów. Odpowiednia dbałość o implanty gwarantuje, że będą służyły przez wiele lat.