Wszyscy podatnicy muszą rozliczyć się z fiskusem między 15 lutym a 2 maja. Nic w tym dziwnego, w końcu taki obowiązek mają wszystkie osoby, które uzyskiwały przychody w minionym roku na mocy umowy zleceniowej lub pracując na etacie. Mimo, że obowiązek rozliczania podatku dosięga nas cyklicznie, co rok, nadal nie wiemy ,,co i jak''. W tym tekście dowiesz się kilku podstawowych informacji o rozliczeniu swojej deklaracji podatkowej.
W jakiej formie mogę rozliczyć swój podatek?
Masz oczywiście do wyboru opcję tradycyjną. Czyli uzupełnienie wydrukowanego dokumentu samodzielnie lub z pomocą fachowca takiego jak księgowy oraz następnie dostarczenie wypełnionego formularza do Urzędu Skarbowego w terminie. Inną opcją jest uzupełnienie elektronicznej deklaracji podatkowej przez Internet. W tym bardzo pomocne są różne programy do PIT https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37 , które poprowadzą użytkownika przez cały formularz po kolei wskazując co i gdzie należy wpisać. Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście wygoda. Dodatkowo, jeśli skorzystasz z e-deklaracji, możesz liczyć na zwrot dużo wcześniej niż w przypadku tradycyjnego sposoby rozliczania się z Urzędem Skarbowym.
Jak wypełnić e-deklaracje przez Internet?
Program do PIT prowadzi użytkownika przez formularz wskazując kolejne rubryki oraz to, jaka informacja musi się w nich znaleźć. Zatem można śmiało powiedzieć, że jest to o wiele bardziej przystępna opcja dla laików, którzy w innym przypadku potrzebowaliby pomocy fachowca. Aby uzupełnić swój formularz będziesz musiał podać następujące dane:
- imię i nazwisko,
- datę urodzenia,
- numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej),
- identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),
- kwotę przychodów widniejącą na poprzednim rozliczeniu podatkowym (jeśli nie uzyskiwałeś wtedy przychodów, wpisz ,,0'').
Złóż swoją deklarację podatkową w terminie!
Jak to najczęściej bywa w sprawach urzędowych, przestrzeganie terminu jest bardzo ważne. Tak jest i w tym przypadku. Za nie złożenie uzupełnionego formularza PIT w terminie do 2 maja grozi kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych lub kara ograniczenia wolności. W najgorszym przypadku mogą zostać przydzielone obie z nich. Jest jednak okoliczność, w której nie musisz martwić się terminem. Jeśli wcześniej zalogowałeś się do portalu, który służy do rozliczania deklaracji podatkowych ale nie uzupełniłeś formularza, program zrobi to za ciebie. Jak to jest możliwe? Twój dokument zostanie uzupełniony automatycznie na podstawie danych zebranych o Tobie przez administrację. Jednak jest pewien minus tego wyjścia. W tym wypadku nie masz możliwości przekazania swojego 1% dla wybranej organizacji dobroczynnej. Nie możesz również odliczyć żadnej kwoty od podatku. Przykładową ulgą, którą możesz uwzględnić w swoim formularzu (jeśli wypełnisz go na czas) jest ulga prorodzinna. W przypadku tej ulgi musisz być opiekunem prawnym dziecka do 18 roku życia i dostarczyć odpis aktu urodzenia w ramach załączonej dokumentacji.