UG Lubin: Bezpieczne używanie petard w Sylwestra pamiętajmy o zwierzętach!
Przypominamy, że przepisy prawa lokalnego wprowadzają ramy czasowe, w których można używać petard. Jednocześnie apelujemy by pamiętać o zwierzętach, które boją się huków. Nie narażajmy ich na niepotrzebny strach i stres. Nowy Rok można uczcić w mniej huczny sposób. Jeżeli już będziesz używać fajerwerków, przeczytaj jak zrobić to poprawnie.
Zbliżający się okres sylwestrowo noworoczny to czas wzmożonej sprzedaży oraz używania różnego typu materiałów pirotechnicznych, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia osób, a także mogą być przyczyną powstania pożarów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18.
Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Powinny być kupowane po głębokim przemyśleniu.
Przed zakupem materiałów pirotechnicznych, należy sprawdzić czy:
- obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych-pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia,
- elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się,
- wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania,
- petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia,
- dołączona jest instrukcja obsługi, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.
Używanie niezgodnie z instrukcją mogą być przyczyną kłopotów, a w wielu wypadkach stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia.
Pamiętajmy także, że:
- sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
- fajerwerki świąteczne mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie,
- pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci. Dzieci muszą być pod stałą opieką osób dorosłych,
- kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.
Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- upewnijmy się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone,
- sprawdźmy oznakowanie wyrobów pirotechnicznych, m.in.: nazwę produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim (do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych, jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych);
- najpierw przeczytajmy instrukcję obsługi, postępujmy ściśle z nią;
- nie manipulujmy przy fajerwerkach;
- od odpalonego fajerwerku oddalmy się co najmniej 10 m wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważne uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki;
- odpalając petardy przewidujmy tor lotu i miejsce upadku;
- materiałów pirotechnicznych używajmy tylko na dworze,
- ładunki mogą odpalać tylko osoby dorosłe, które nie są pod wpływem alkoholu;
- po nieudanej próbie nigdy nie zapalajmy ich po raz drugi i nie wrzucajmy ich do ognia;
- pamiętajmy, że wypuszczanie fajerwerków z okien i balkonów stwarza duże prawdopodobieństwo, że mogą one wpaść do mieszkania sąsiadów oraz spowodować pożar i obrażenia wśród innych osób;
- huk petard niepokoi zwierzęta zadbajmy o to, aby one nie były narażone na odgłosy wybuchów;
- nie odpalajmy fajerwerków w pobliżu samochodów, stacji paliw i zbiorników z płynami lub gazami łatwopalnymi;
- używajmy fajerwerków tylko w takim miejscu, w którym nie spowodują one zagrożenia dla innych oraz nie wywołają pożaru;
- pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi grozi karą aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności.
Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody. W art. 51 k.w. opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych obowiązuje nieprzerwanie cały rok. Dla wyczerpania znamion wykroczenia, a tym samym podjęcia interwencji przez policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas.
Przepisy prawa lokalnego w formie zarządzenia wojewody lub uchwały rady gminy wskazują ramy czasowe, w których dopuszcza się używanie fajerwerków, tj. np. w Sylwestra i Nowy Rok.
Zachowajmy szczególną rozwagę i ostrożność, a przede wszystkim nie umożliwiajmy dzieciom zabawy fajerwerkami. Jeśli dojdzie do wypadku, wezwijmy służby ratownicze dzwoniąc na numer alarmowy 112 mówi Krzysztof Pawlik, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.
Zachęcamy do świętowania Nowego Roku i Sylwestra bez huków i wystrzałów. Nie narażajmy niepotrzebnie zwierząt na strach i stres!
Urząd Gminy w Lubinie,
ug.lubin.pl/bezpieczne-uzywanie-petard-w-sylwestra-pamietajmy-o-zwierzetach/
Autor: krystian