UG Lubin: Podsumowanie roku w Gminnej Bibliotece Publicznej
Oprócz bogatego księgozbioru książek drukowanych blisko 42 000 woluminów , mieszkańcy gminy Lubin mają dostęp do książek elektronicznych:
- na platformie Legimi ( 140 000 e-booków, audiobooków i synchrobooków nowości i bestsellery, ale i starsze tytuły z beletrystyki, literatury faktu i innych popularnych kategorii ) w ramach projektu Legimi na Dolnym Śląsku na mocy porozumienia dolnośląskich bibliotek. Legimi oferuje e-booki również w języku ukraińskim.
- Ibuk Libra ( ponad 2 500 e-booków, literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin nauk i literatura piękna) w ramach projektu Ibuki na Dolnym Śląsku na mocy porozumienia dolnośląskich bibliotek.
Książki elektroniczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony czytelników. Ponieważ można ich również słuchać, korzystają z nich osoby podróżujące, kierowcy oraz osoby czytające dużo książek.
Dla osób mających problemy z czytaniem drobnego druku biblioteki oferują książki z serii Duże Litery. Księgozbiór liczący obecnie 1038 woluminów, został zapoczątkowany wsparciem finansowym z Fundacji Polska Miedź w 2015 roku.
W 2022 roku do końca października zarejestrowano 1014 użytkowników bibliotek, którzy odwiedzili bibliotekę 7 410 razy oraz wypożyczyli 12 165 książek i audiobooków fizycznych egzemplarzy, nie licząc uczestników wydarzeń organizowanych przez biblioteki.
W 2021 roku, poza wypożyczeniami, 1 066 osoby brały udział w organizowanych przez bibliotekę zajęciach, spotkaniach itp.
W 2021 roku biblioteka zakwalifikowała się do 4.Rundy Programu Rozwoju Bibliotek, w ramach umowy zawartej z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w latach 2021-2022, finansowanego przez Polsko-Amerykańska Fundację Wolność. Wsparcie obejmuje rozwój instytucjonalny bibliotek poprzez szereg szkoleń dla pracowników, warsztatów, konsultacji eksperckich oraz dostarczenie sprzętu laptopa, tabletu i kamery internetowej. Do programu zgłoszeni zostali dyrektor, pracownik biblioteki w Raszówce oraz pracownik filii w Księginicach, ale w część szkoleń zaangażowani są również pozostali pracownicy.
Poza wypożyczaniem książek biblioteki prowadzą również działalność kulturalną, promującą czytelnictwo i bibliotekę w środowisku lokalnym zajęcia dla uczniów szkół i przedszkoli gminnych, podczas ferii i wakacji, spotkania autorskie, zajęcia dla seniorów (rękodzielnicze, edukacyjne, szkolenia). Bibliotekarze biorą udział w wielu akcjach o zasięgu ogólnopolskim, np. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Mała Książka wielki człowiek, Noc Bibliotek czy Narodowe Czytanie.
Z ogromną przyjemnością informujemy także, że Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce zdobyła jedną z trzech równorzędnych pierwszych nagród w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt proekologiczny pilotażowej edycji ekoprogramu z charakterem Ocalimy Świat”, którego organizatorem jest Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Projekt realizowany był przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. H. Sienkiewicza w Siedlcach w klasie I.
Ty i ja wspólnie Ocalimy świat” pod takim hasłem uczniowie klasy wzięli udział w warsztatach łączących w sobie elementy zagadnień ekologicznych, moralnych, społecznych i cyfrowych, a wszystko to w oparciu o teksty literackie wybrane przez Fundację. Projekt realizowany był w trakcie roku szkolnego 2021/2022. Nagrodą za udział w konkursie było spotkanie autorskie dla uczniów szkoły w Siedlcach ze znanym i lubianym przez dzieci pisarzem książek Grzegorzem Kasdepke.
Po raz 10. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce brała w ubiegłym roku udział w Narodowym Czytaniu (2 września 2022). Tym razem Ballady i romanse” Adama Mickiewicza czytaliśmy w otoczeniu natury, w gospodzie Bagienko w Raszówce. Mieszkańcy Raszówki i okolic chętnie uczestniczyli we wspólnym czytaniu z przedstawicielami władz gminy Lubin i radnymi.
Urząd Gminy w Lubinie,
ug.lubin.pl/podsumowanie-roku-w-gminnej-bibliotece-publicznej/
Autor: krystian