Nie każdy bohater nosi mundur lub pelerynę. Pan Robert Stożek udowodnił, że są jeszcze osoby które zamiast obserwować i nagrywać, są w stanie nieść pomoc. Razem z policjantem mieszkającym po sąsiedzku, ratował osoby podczas pożaru mieszkania w Ścinawie. Najpierw zbijał płomienie z palącej się butli gazowej swoją gaśnicą ryzykując życiem a później pomagał w ewakuacji mieszkańców. Za bohaterską postawę godną naśladowania, podziękowania na jego ręce złożył Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubinie p.o. podinsp. Marek Szczepański.

Pożar mieszkania w Ścinawie, którego następstwem był wybuch gazu odbił się szerokim echem – zwłaszcza w naszym regionie. Ten dramat mógłby mieć tragiczniejsze skutki, gdyby nie postawa dwóch osób. O ratowaniu życia przez naszego kolegę, który w czasie wolnym od służby podejmował akcję ratunkową pisaliśmy TUTAJ.

Drugą osobą która wykazała się odwagą, wielką empatią i bohaterską postawą był mieszkaniec Ścinawy - Pan Robert. W czasie feralnego wieczoru był w swoim mieszkaniu. Po tym jak usłyszał wybuch, pobiegł nieść pomoc. Najpierw narażając własne życie podjął walkę z żywiołem tłamsząc płomienie i palącą się butlę z gazem gaśnicą, a później pomógł w ewakuacji mieszkańców.

Jak sam opowiadał, nie było czasu myśleć i trzeba było działać ratując to co można ocalić. Niestety widział on, że sporo osób pozostało biernymi. On nie umiałby obserwować sytuacji z boku i nagrywać lub robić zdjęcia. Jego postawa nie mogła zostać nie zauważona.

Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubinie p.o. podinsp. Marek Szczepański wręczył Panu Robertowi list gratulacyjny oraz skromny upominek w dowód uznania, ale przede wszystkim podziękował mówiąc, że „swoją postawą i profesjonalizmem w prowadzeniu akcji gaśniczej i ewakuacyjnej  Pan Robert zasłużył na wielki szacunek i wdzięczność, nie tylko uratowanych mieszkańców i ich najbliższych, ale całego społeczeństwa. Dzięki takiej postawie wraca wiara w dobro i bezinteresowność innych ludzi.”

Panu Robertowi życzymy wszystkiego co najlepsze.


starszy aspirant Krzysztof Pawlik
zastępca Oficera Prasowego
Komendy Powiatowej Policji w Lubinie
telefon: 601 974 322