STOP hejtowi w Sieci!
Odkryj, jak przeciwdziałać hejtowi w sieci i chronić siebie oraz bliskich przed jego negatywnym wpływem. Poznaj praktyczne porady, które pomogą zachować zdrowy rozsądek online.
  • Porady dotyczące obrony przed hejtem w Internecie.
  • Zjawisko hejtu a jego wpływ na ofiary.
  • Skuteczne metody walki z hejtem.

W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do Internetu jest tak powszechny, a nasze życie coraz częściej przenosi się do wirtualnej przestrzeni, niestety musimy zmierzyć się z rosnącym zjawiskiem hejtu. Co więcej, mowa nienawiści nie ogranicza się już tylko do anonimowych zakątków sieci, ale pojawia się również w miejscach, które odwiedzamy na co dzień – na portalach społecznościowych, w komentarzach pod artykułami, a nawet w komunikatorach, które służą nam do codziennej komunikacji.

Wirtualny świat, mimo wielu korzyści, niesie za sobą także pewne zagrożenia. Hejt, czyli mowa nienawiści skierowana przeciwko osobom lub grupom społeczności, jest jednym z nich. Często wydaje się, że za osłoną anonimowości, niektórzy czują się bezkarni, zapominając o konsekwencjach swoich słów. Cokolwiek by nie mówić, każde złośliwe słowo czy emotikon mają potencjał, by sprawić realną krzywdę. Osoby będące na celowniku hejterów mogą doświadczać pogorszenia samopoczucia, stresu, a nawet problemów zdrowotnych takich jak bezsenność czy depresja.

Co jednak możemy zrobić, aby obronić się przed hejtem i wspierać ofiary takich działań? Oto kilka porad, które mogą okazać się przydatne: nie angażuj się w dyskusje z hejterami, co może ich zniechęcić do dalszego działania. Blokowanie konta osoby, która siał nienawiść, może skutecznie odciąć ją od dostępu do naszego profilu. Nie zapominajmy również o możliwości zgłaszania takich kont administratorom platform społecznościowych. Pamiętajmy, że osoby, które hejtują, mogą być pociągane do odpowiedzialności zarówno karnej, jak i cywilnej.

Jak zauważa asp. szt. Krzysztof Pawlik, zastępca Oficera Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, „Hejterzy działają w poczuciu bezkarności, co jest pojęciem błędnym, gdyż nikt w sieci nie pozostaje anonimowy”. Ta refleksja podkreśla, że każde działanie w sieci pozostawia ślad, a odpowiednie organy są w stanie dotrzeć do osób naruszających prawo. Dlatego ważne jest, aby nie tylko chronić się przed hejtem, ale również aktywnie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się mowy nienawiści w Internecie.


Według informacji z: KPP w Lubinie