27 maja to wyjątkowy dzień dla wszystkich osób zaangażowanych w działalność samorządową. Dzień Samorządu Terytorialnego przypomina nam o pierwszych demokratycznych wyborach samorządowych w Polsce, które odbyły się w 1990 roku, oraz o roli samorządów w naszym codziennym życiu.
- Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony 27 maja
- Upamiętnienie pierwszych wyborów samorządowych z 1990 roku
- Uchwała Sejmu RP z 2000 roku
- Znaczenie samorządności po 1989 roku
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2000 roku ustanowił Dzień Samorządu Terytorialnego, aby uczcić 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu. Właśnie 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wolne wybory samorządowe do rad gmin i miast, będące równocześnie pierwszymi w pełni demokratycznymi wyborami po II wojnie światowej.
W Uchwale Sejmu RP podkreślono, że idea odbudowy autentycznego samorządu w Polsce była możliwa dopiero po 1989 roku. To wtedy rozpoczął się proces reformowania ustroju państwa, decentralizacji władzy i przekazywania jej w ręce obywateli – wspólnotom terytorialnym.
Obchody tego święta to doskonała okazja, aby wyrazić uznanie i szacunek dla wszystkich osób zaangażowanych w działalność samorządową. To radni, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie, marszałkowie oraz wielu innych pracowników samorządowych, którzy codziennie pracują na rzecz swoich społeczności.
27 maja jest dniem refleksji nad rolą samorządów w naszym życiu. To one, jako niezależne władze terytorialne, przyczyniają się do rozwoju lokalnych społeczności i realizacji wielu ważnych inicjatyw. Warto pamiętać o ich znaczeniu i docenić trud włożony w codzienną pracę na rzecz mieszkańców.
Wszystkim osobom związanym z samorządnością życzymy wytrwałości, dużo siły i radości z codziennej pracy!
Na podstawie: Gmina Lubin