Cyberprzemoc jest coraz częściej występującą formą przestępstwa, której ofiarami jest nie tylko młodzież szkolna ale także osoby dorosłe. Narzędziem wykorzystywanym do cyberprzemocy jest przede wszystkim telefon komórkowy w którego posiadaniu jest większość z nas. Aby zapobiegać tego typu przestępstwom, funkcjonariusze prowadzą w szkołach wiele spotkań, podczas których uświadamiają młodych ludzi czym jest przemoc w sieci, jakie są jej rodzaje, jakie są konsekwencje prawne dla osób stosujących taką przemoc, a także jak sobie radzić z tym zjawiskiem i gdzie szukać pomocy. Lubińscy policjanci stworzyli spot edukacyjny, obrazujący jak poważne konsekwencje może nieść zwykła wiadomość, za pomocą której inna osoba zostaje w sieci obrażona, ośmieszona czy upokorzona.

Codziennie jesteśmy świadkami nieprzyjemnych komentarzy w sieci kierowanych do innych ludzi za ich wygląd, narodowość, religię, status społeczny itp. W dobie Internetu i telefonii komórkowej, coraz częściej zdarzają się nieprzyjemne zachowania w sieci. Policjanci spotykają się z pytaniami od mieszkańców co rozbić            i gdzie zgłaszać sytuacje, takie jak nękanie, straszenie, obrażanie czy ośmieszanie. Funkcjonariusze przyjmują również zawiadomienia dotyczące włamań na czyjeś konto pocztowe lub konto na portalu społecznościowym, a także podszywania się pod kogoś na portalach, blogach czy wiadomościach e-mail.

Pamiętajmy, że do cyberprzemocy zalicza się również publikowanie lub rozsyłanie zdjęć bądź filmów, które kogoś ośmieszają, pisanie obraźliwych komentarzy na portalach społecznościowych, forach, blogach itp.

Jeśli doświadczyłeś cyberprzemocy zachowaj wszystkie dowody – nie kasuj wiadomości e-mail, sms-ów lub rozmów na komunikatorach i czatach. Zrób zrzut ekranu i zapisz wszystkie pliki. Zgłoś się z tymi dowodami do jednostki policji. Jeżeli jest niepełnoletni poproś o pomoc osobę dorosłą.

Lubińscy policjanci stworzyli spot edukacyjny, obrazujący jak poważne konsekwencje może nieść zwykła wiadomość, za pomocą której inna osoba zostaje w sieci obrażona, ośmieszona czy upokorzona. 

Spot powstał dzięki wsparciu finansowemu Fundacji KGHM Polska Miedź.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

tel. 601 974 322

 

 

Powiązane wiadomości