Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lubin

Piłka nożna - kapitalny sport, w który zagrasz na całym świecie

Piłka nożna to najpopularniejszy na świecie sport. Według statystyk FIFA aż 265 milionów ludzi to aktywni i oficjalni zawodnicy, a 4 miliardy to ich fani i kibice. W poniższym wpisie dowiesz się skąd tak duża sława futbolówki oraz poznasz podstawowe, lecz ważne fakty na jej temat. Nie będziesz mieć wątpliwości, co do tego jak zacząć amatorską grę i w jaki sprzęt warto się zaopatrzyć w pierwszej kolejności.

Piłka nożna - kapitalny sport uwielbiany przez cały świat

Piłka nożna to najchętniej wybierany sport na całym świecie - zarówno pod względem rekreacyjnym, jak i zawodowym. Nie bez powodu, bo wraz z tym jak grasz w piłkę skutecznie rozwijasz swoją sprawność fizyczną, ćwiczysz refleks, wzmacniasz koordynację i uczysz się odpowiedzialności. Dodatkowo kształtujesz cechy swojej osobowości - zyskujesz ducha walki, uczysz się podejmować lepsze decyzje i współpracować ze swoim zespołem. Jako kapitan drużyny trenujesz zdolności przywódcze, na które składa się kreatywność, zdolności komunikacyjne, umiejętności motywowania innych i delegowania zadań poszczególnym członkom zespołu. W skrócie to szkoła życia dostępna dla każdego.

Sława futbolu wynika nie tylko z korzyści zdrowotnych i rozwojowych. To sport, który można rozgrywać na wiele sposobów - niezależnie od warunków pogodowych i posiadanego wyposażenia. Obecnie do wyboru mamy trzy odmiany:

  • outdoor -  to gra na świeżym powietrzu, orliku lub murawie, jest to tradycyjna forma futbolu, liczba graczy w każdej drużynie powinna wynosić minimum 7 (optymalnie 11), do wyboru są trzy rozmiary piłki - 3, 4 i 5, 
  • futsal - to przeciwieństwo rozgrywek outdoorowych, czyli piłka na hali, gdzie najlepiej sprawdza się gra w drużynach po 5 zawodników, zaleca się futbolówkę o rozmiarze 4,
  • plażówka (beach soccer) - to najbardziej rekreacyjna wersja, która sprawdza się w trakcie wakacyjnego pobytu nad morzem, plażówka rządzi się swoimi prawami i musi być dostosowana do gry na piasku.

Piłka, którą znamy dzisiaj swoje początki miała w roku 1863, kiedy powstała pierwsza standaryzowana futbolówka za sprawą działalności stowarzyszenia The Football Association. Przez kolejne dekady firmy takie jak Adidas, Nike, Puma, Umbro czy Select tworzyły własne konstrukcje gwarantujące stabilniejszy lot po kopnięciu i lepsze wykorzystanie jego siły. W profesjonalnej grze wprowadza się nowe technologie - układy scalone i kamerki umożliwiające eliminację błędu sędziego oraz określenie czy gol rzeczywiście został trafiony.

Piłka - czyli jedyna rzecz, której potrzebujesz 

Rozpoczęcie gry w futbol nie wymaga od nas specjalnych przygotowań. Boisko, zgrana ekipa oraz piłka do piłki nożnej to wszystko, czego będziesz potrzebował do rozpoczęcia przygody z tym sportem.

Do rekreacyjnej gry sprawdzi się przystępna cenowo piłka marki KIPSTA. Ballground 500 to model wykonany z pianki poliuretanowej sprawdzający się na każdym typie nawierzchni, zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Piłka w rozmiarze 4 posiada 62 cm obwodu oraz liczy 350 gramów. Wnętrze piłki posiada kauczukową dętkę, co zapewnia twardość przez całe tygodnie gry.

Do bardziej zaawansowanej gry drużynowej w 22 osoby przyda się replika piłki nożnej na EURO 2020. Estetyczna propozycja została wykonana w technologii TSBE gwarantując perfekcyjną trajektorię oraz siłę odbicia. Konstrukcja bezszwowa z powłoką TPU i butylową dętką zapewnia maksymalne ciśnienie i brak problemów przez cały czas trwania meczu.

Nie da się ukryć, że żadna piłka nie poleci, jeśli będzie jedynie wypompowanym balonem. Pompka KIPSTA Double action wykonana z PVC umożliwi wygodne pompowanie z użyciem wbudowanego tłoka.

Pamiętaj o przygotowaniu przed wyjściem na orlik

Myślisz o grze w piłkę i jesteś już gotów, aby wyjść na orlik? Zanim wybiegniesz w radosnym uniesieniu na boisko, przygotuj się zarówno pod kątem fizycznym, jak i mentalnym. Niezbędna będzie znajomość reguł, kar, pozycji poszczególnych zawodników oraz taktyk. Najlepiej poznasz je w praktyce. Jako niedzielny gracz będziesz po prostu uczył się na błędach.

W kwestii treningu powinieneś uczyć się kontrolować futbolówkę, dryblować, precyzyjnie podawać i strzelać celnie do bramki. Nie staraj się jednak kształtować wszystkich cech jednocześnie. Ćwicz podania przez pół godziny, a następnie przejdź do strzałów na bramkę. Kolejnego dnia przećwicz dwie kolejne umiejętności.

Kolejnym krokiem jest zadbanie o swoją kondycję. Nie da się ukryć, że palacz, który wstaje od biurka tylko sporadycznie będzie miał problem z przebiegnięciem 100 metrów na murawie. Swoją rutynę uzupełnij o bieganie. Trzy intensywne sesje joggingowe w tygodniu na przemian ze sprintami w zupełności wystarczą.

Twoim ostatecznym celem powinno być dołączenie do drużyny skupionej na grze rekreacyjnej, a później półprofesjonalnej. Wykorzystaj czas spędzony na wuefie. Inspiruj i zachęcaj do gry swoich znajomych. Ciągła praktyka, determinacja, komunikatywność i konsekwencja w tym sporcie to absolutny klucz do sukcesu.

Lubisz wzorować się na najlepszych? Sprawdź ofertę na ten sezon

Jeśli chcesz grać jak profesjonalista, powinieneś do gry podchodzić jak zawodowiec. Poza piłką przyda Ci się kilka rzeczy ułatwiających grę na dowolnej powierzchni i w wybranych warunkach. Postaw priorytet na buty i odpowiednią odzież. Oto kilka propozycji wykorzystywanych przez najlepszych.

Halówki ESKUDO 500 od IMVISO to buty dla zawodników półprofesjonalnych. Ich podstawę stanowi szeroka antypoślizgowa podeszwa amortyzowana na całej długości. Wkładka wewnątrz buta została wyprofilowana. Tylna część posiada specjalne wzmocnienie dla poprawy stabilizacji.

Piłka FIFTER Society 500 (rozmiar 5) to piłka do gry w drużynach pięcioosobowych. Jest to alternatywa dla tradycyjnych piłek, która nada się do gry na orlikach, czyli nawierzchniach imitujących naturalną murawę. Produkt cechuje wysoka wytrzymałość, kontrola, wysokie ciśnienie powietrza i precyzja.

Bramka do piłki nożnej KIPSTA SG 500 (rozmiar L) to wykonana z aluminium i stali bramka gotowa do rozstawienia na podwórku w porze letniej. Jest ona wysoka na 2 metry i szeroka na 3 metry. Dzięki swoim wymiarom zapewnia doświadczenie zbliżone do prawdziwego boiska.

Podsumowanie

Zarówno gra w futbol, jak i kibicowanie potrafi dostarczyć niezapomnianych przeżyć. To sport, który wymaga niezwykłej wytrwałości i ze względu na liczbę profesjonalistów - ogromnej determinacji, aby zostać jednym z nich. Od początku uczy nas, że do satysfakcjonujących wyników można dojść jedynie ciężką pracą. Przed rozpoczęciem gry warto zaopatrzyć się w piłkę, korki, turfy, halówki oraz odprowadzającą wilgoć odzież - wszak nawet amatorski mecz piłki nożnej może trwać 90 minut.